Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

2 Mart 2023 Bülten

Makro Bakış

Çarşamba günü ABD piyasalarında zayıf PMI verileri ve ABD Merkez Bankası (FED) üyelerinden gelen şahin açıklamalar etkiliydi. Dün açıklanan PMI verileri beklentinin daha da altında küçülmeye işaret etmesine rağmen ISM üretim fiyatları verisinin beklentinin oldukça üstünde gelmesi enflasyonist endişeleri artırırken, piyasadaki risk iştahını azalttı. Bu duruma ek olarak FED üyeleri Bostic ve Kaskari’nin FED’in yüksek faiz politikasını 2024 yılına kadar destekleyeceğini içeren ifadeler kullanması ABD tahvil getirilerini yukarı taşıdı. 10 yıllık ABD tahvillerinde getiriler %4 oranını aşarken, 2 yıllık tahvil getirileri de %4.92 seviyesinin üzerine yükseldi. Dün ABD endekslerinden Dow Jones yatay kapanırken, S&P 500 %0.47 ve çoğunlukla büyüme odaklı teknoloji şirketlerden oluştuğundan faizlere ekstra duyarlı olan Nasdaq ise %0.86 oranında kayıplarla kapanış yaptı. Dolar endeksi tahvil getirilerindeki yükselişe rağmen Çin’deki pozitif durumdan kaynaklı Yuan’daki değer artışıyla 105 seviyesinin altında seyretti ve yükselişi de kısıtlı kaldı. Ons altın ise dün gördüğü 1852 dolar zirvesinden geri çekilerek, bu sabah saatlerinde 1.840 seviyesinin hemen altında alıcı buluyor. Avrupa endekslerinde ise dünkü Çin kaynaklı pozitif başlangıca rağmen hem ABD’de şartların bozulması hem de Avrupa ülkelerinde PMI verilerinin beklenti altında kalmasına ek olarak Almanya enflasyonun şubat ayında beklenti üstünde %8.7 olarak açıklanması endekslerde satış baskısı oluşturdu.

Çarşamba günü Asya endekslerinde çoğunlukla satıcılı bir görünüm mevcut. Vadeli işlemlerde ise hem Avrupa hem de ABD piyasalarında negatif havanın hâkim olduğu gözüküyor.

Bugün veri takviminde Avrupa Birliği (AB) enflasyon ve işsizlik verilerine ek olarak Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) önceki toplantısının notları açıklanacak. ABD tarafında ise işsizlik başvuruları verisi yakından takip edilecek.


Kripto Bakış

Perşembe gününde kripto ekosisteminde makroekonomik koşullardan dolayı baskı sürmeye devam ediyor. ABD’den gelen ekonomik verilere ek olarak FED üyelerinden gelen açıklamaların ABD’deki yüksek faiz ortamının süreceğine ilişkin beklentileri artırması hisse fiyatlamalarına ek olarak kripto varlıklarında dahil olduğu diğer riskli varlıklarda da fiyatlamaları aşağı çekmeyi sürdürüyor. Azalan likidite ortamında ise kripto ekosistemi 1 trilyon dolar üzerinde tutunmaya devam ediyor. Dün sabah saatlerinde 1.04 trilyon dolara ulaşan kripto varlıklar bu sabah saatlerinde ABD’den kaynaklı faiz ve enflasyon endişelerinin etkisinde 1.02 trilyon dolar seviyesinden işlem görüyor. Bu negatif etkilere rağmen olumlu haber de bulunuyor. Visa’dan gelen kriptoya güvenimiz devam etmekte açıklaması ve merkez bankalarının CBDC (dijital para) çalışmalarının sürmeye devam etmesi dün gelen güzel gelişmeler olarak kayda geçti. Makro ekonomik koşullara rağmen piyasada umut yaratabilecek bir başka gelişme ise Çin olabilir. Hong Kong finansal otoritesi kripto işlemlere izin veren bir teklifi değerlendirmeye aldı. Bu, Çin’de art arda yapılan kripto madencilik ve işlem yasaklarının kalkmaya başlayacağına dair ilk adım olabilir.


Kripto Gündem

  • Polygon, Web3 alanında kullanılmak için zero knowledge kimlik projesi PolygonID’yi duyurdu.
  • Solana kurucularından Anatoly Yakovenko, son kesintinin ardından Solana ağının güvenirliğini artırmak için yeni bir güncelleme üzerinde çalıştıklarını duyurdu.
  • Kripto alanında çalışmasıyla bilinen Silvergate Bankası, yıllık bilançosunu açıklamayı ertelediği için hisselerinde büyük düşüş yaşanıyor.
  • Ripple’dan bir yetkili 20’den fazla merkez bankası ile dijital para konusunda diyalog halinde olduğunu açıkladı.
  • Avustralya Merkez Bankası, kendi CBDC (dijital para) için canlı teste önümüzde aylarda başlayacak.
  • Visa şirketinin kripto bölümünün başkanı Cuy Sheffield, Reuters’ın haberine karşılık olarak piyasa durumuna rağmen kripto ekosistemine inanmaya devam ettiklerini ifade etti.
  • Chainlink, merkeziyetsiz App ekosistemini Amazon web service gibi geleneksel bulut sistemlerine bağlamak amacıyla Functions adıyla bir geliştirme platformunu duyurdu.
YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.