Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

2 Aralık 2022 Bülten
MAKRO BAKIŞ

Perşembe gününde piyasalarda belirsizlik, ekonomik veriler ile yeniden oluştu. ABD Üretim PMI verilerinin beklenti altında kalarak ekonomik daralmaya işaret etmesine rağmen işsizlik başvurularında yükselme olmaması ile oluşan belirsizlik ortamında Powell’In çarşamba günü yaptığı konuşmanın etkisi azalmış durumda. Perşembe günü Nasdaq ve S&P 500 endeksi yatay kapanışlar yaparken Dow jones endeksi ise %0.56 oranında geri çekildi. Powell’ın konuşmalarının etkisi ise tahvil getirilerinde ve dolar üzerinde hala görülüyor. 2 yıllık ABD tahvil getirileri bu sabah saatlerinde %4.30 10 yıllık getiriler ise %3.55 seviyesinin altında işlem görüyor. Dolar endeksi ise 3 ayın en düşük seviyelerine gerileyerek 104.80 seviyesinde.

Bugün sabah saatlerinde piyasalarda satıcılı bir görünüm hâkim. Vadeli işlemlerde, ABD endekslerinde negatif bir görünüm bulunurken, Avrupa endekslerinin genel olarak satıcılı bir açılış yapması bekleniyor. Asya piyasaları ise sabah saatlerinde düşüş içerisinde

Bugünün veri takviminde tarım dışı istihdam verisi tüm piyasaların odağında olacak. Üretim başta olmak üzere diğer ABD verilerinde daralma ve ekonomik yavaşlama gözlemlenmesine rağmen istihdam verilerinde güçlü durum, piyasalar tarafından FED’in faiz artırımlarını yavaşlatmasına tek engel gibi görülüyor. Bu sebeple bugünkü ABD tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri yakından izlenecek.


KRİPTO BAKIŞ

Kripto piyasa değerindeki gerçekleşen volatil görünüm bugün 807 milyar dolar bandına geriledi. Bugün itibariyle Bitcoin ve Ethereum üzerinde hacim geri çekilmesi yaşanırken ayı yatırımcıların satışlara devam ettiğini görüyoruz. Altcoin’lerde öne çıkanlar GMX ve Dogecoin göze çarptı. Dünkü yükselişin etkisinde FED Başkanı Powell’ın açıklamaları vardı fakat risk iştahındaki hacmin ne kadar düşük olduğunu ve kripto camiasında yaşanan olaylarında hala etkisi devam ediyor. Bu cuma sabahında Polygon %2 den fazla düşüş gösterirken Dogecoin arkasından en büyük geri çekilmeyi gerçekleştirdi. Bitcoin 17.250 USD bandından geri dönerek 17.000 USD destek alamadı ve 16.935 USD işlem görüyor. Ethereum uzun süredir fiyatında çok volatil görünüm yaratmadı ve saatlikte 1220 USD bandına iğne atabilir. Şu an 1300 USD bandı üstünde işlem görürken 1273 USD fiyatlanmasında yüksek direnç göstermeye başladı. Hafta sonunda yine belirlenen destek bölgesinde konsolide olmaya çalışabilir. Bitcoin 16.855 USD kadar geri çekilebilir. Ethereum ise 1266 (EMA) hareketli kapanış ortalaması ile desteğini buraya alabilir.


Kripto Gündem


  • DeFi en önemli parçası olan Uniswap kendi NFT pazarını başlattığını duyurdu.
  • Rusya’nın en büyük bankası olan SberBank Metamask kripto cüzdanı ile blockchain ağını destekleyeceğini açıkladı.
  • Ankr protokol platformundan 5 milyon dolar çalındı.
  • Apple, Ethereum Gaz Ücretlerinde %30 Kesinti istedi.


YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.