Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

19 Ocak 2023 Bülten

Makro Bakış

Çarşamba günü ABD endekslerinde hem kötü ekonomik veriler hem de ABD Merkez Bankası (FED) üyelerinin şahin açıklamalarıyla baskı oldukça fazlaydı. Hem perakende satışlar hem de sanayi üretim verilerindeki beklenti üstü küçülme resesyon endişelerini artırırdı. Bu duruma ek olarak FED FOMC üyelerinden şahin mesajlar geldi. Mester ve Bullard enflasyonla mücadele için %5 üstü faiz oranlarını savunurken, bir diğer üye olan Harker’dan da bu yıl içerisinde küçük de olsa artışların gelmesi gerektiği mesajları geldi. Dünkü bu gelişmelerin etkisinde Nasdaq %1.27, S&P500 %1.56 ve Dow Jones %1.81 oranında geri çekilmeler yaşayarak kapanış gerçekleştirdi. Resesyon endişelerini artıran ekonomik verilerin etkilediği bir diğer alan ise ABD tahvil getirileriydi. Getirilerde, 2 yıllık ve 10 yıllık tahvillerde hızlı geri çekilmeler yaşandı. Brent petrol, ABD’de resesyon korkuları etkisinde 85 doların altına gerilerken, ons altın 1.900 dolar üstünde işlem görmeye devam etti. Avrupa tarafında ise genel olarak yatay bantta kapanışlar gerçekleşti.

Bugün sabah saatlerinde Asya tarafında Japon endeksleri haricinde Çin’deki açılmanın etkisiyle alıcılı bir görünüm hâkim. Vadeli piyasalarda ABD ve Avrupa endekslerinde ise negatif hava görünüyor.

Bugün veri takviminde Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde’ın konuşması ve sonrasında bir önceki faiz toplantısının toplantı tutanaklarının yayınlanması yakından takip edilecek. ABD tarafında ise inşaat izinleri, Philadelphia FED üretim endeksi, işsizlik başvuruları ve ham petrol rezerv verileriyle yoğun bir veri akışı olacak.


Kripto Bakış

ABD tarafında dün gelen FED üyelerinin şahin açıklamaları kripto varlıkların fiyatlamalarına etki etmeye devam ediyor. Teknik tarafta düzeltme fiyatlanmalarına geçen Bitcoin (BTC) 20.840 USD’ye geri çekilme gösterirken, Ethereum (ETH) ise 1.530 USD direnç bölgesine yaklaşık hareket ediyor. Altcoinlerde ise meme token olan Dogecoin, Bonk ve Shiba aylık işlem hacimleriyle ön planda kaldılar. Geçtiğimiz haziran ayı fiyatlanmasını yaşayan BTC’de yükseliş düzeltmesi gözlemleniyor. Yeni döngünün tutarlılığı Bitcoin özelinde devam ediyor gibi görünüyor. Özellikle 20.000 USD fiyatlanma aşağı bir ayı tuzağı olarak düşünülebilir. Sebebi ise ayı yatırımcıları bu fiyatlanmalarda short pozisyon açmaya yönelmesi olarak yorumlanabilir. Bütün kripto ağları üzerinde zincir üstü verilere baktığımızda 24 saat içinde en çok trade yapan stablecoin işlem hacmi USDC üzerinde gerçekleşmiş, arkasından Tether onu takip ederken BUSD 3. sırada yer alıyor. Günlük olarak glassnode zincir üstü metriklerde total olarak Tether üzerinde 70 milyar USD’lik bir fon çıkışı görünüyor. Bitcoin ise 40 milyar USD’lik bir fon girişi gördü. Bu durum bu sabah saatlerinde yatay negatifte seyredebilir.


Kripto Gündem

  • National Australia Bank (NAB), Ethereum ağında Avustralya dolarına sabitlenmiş bir stablecoin başlatan ikinci “Big 4” Avustralya bankası olmaya hazırlanıyor. Australian Financial Review'in (AFR) 18 Ocak tarihli bir raporuna göre, 2023'ün ortalarında piyasaya sürülecek olan AUDN stablecoin, sınır ötesi havaleleri ve karbon kredisi ticaretini kolaylaştırmayı amaçlıyor.
  • ABD Adalet Bakanlığı, Bitzlato Ltd.'yi kripto para birimlerinde 700 milyon ABD doları tutarında kara para aklamayla suçladığını ve kurucusu Anatoly Legkodymov'u Miami'de tutukladığını söyledi.
  • Genesis şirketinin iflas başvurusunda bulunacağı söyleniyor. (Bloomberg)
  • FED yetkilileri, enflasyonun 2023'te %3,5'e düşmesini bekliyor.
  • Twitter geliri 2022'nin 4. çeyreğinde %35 düştü.
  • Teksas Hükümeti, devlet için onaylanan bir yatırım olarak Bitcoin’e izin vermeyi teklif ediyor. Texas, Bitcoin oyunlarını geliştirmek için Teksas Yasama Meclisi üyelerine, eyaletteki blockchain endüstrisini genişletmek için eyalet çapında stratejik bir yaklaşım sağlamaya odaklanan bir rapor yayınladı. Rapor ve ana plan, Bitcoin'in yetkili bir devlet yatırımı olarak kullanılmasına izin verecek bir teklif de ortaya koydu.
  • Ethereum geliştirme şirketi ve MetaMask yaratıcısı ConsenSys, personelinin %11'ini işten çıkardığını duyurdu.

YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.