Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

19 Aralık 2022 Bülten

Makro Bakış

Cuma günü sabah saatlerinde genel olarak perşembe günkü keskin düşüş sonrası tepki alımlarıyla pozitif bir görünüm hâkimdi fakat sonrasında resesyon endişeleri ve Rusya’nın Ukrayna’nın Kiev şehrine düzenlediği büyük saldırı sonrası artan jeopolitik risklerin sebep olduğu risk iştahındaki azalma piyasalardaki alıcı görünümü bozdu. Avrupa endekslerinde Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) geçtiğimiz perşembe günü gelen şahin açıklamalar da hisseleri baskıda tutan bir başka gelişme oldu. Avrupa ülkelerinde cuma günü açıklanan PMI verileri beklenti üstü gelmesine rağmen hâlâ ekonomik daralmaya işaret etti. Avrupa Birliği’nin (AB) kasım ayında enflasyonu ise yıllık bazda %10.1 olarak açıklanarak beklentilerin üzerinde kaldı. ABD tarafında da açıklanan üretim ve hizmet PMI verileri ekonomik daralmaya işaret etti. Resesyon endişeleri ve yüksek faizlerin bir süre kalacağı beklentisiyle ABD endekslerindeki geri çekilme sürdü. Cuma günü Nasdaq %0.89, S&P 500 %1.11 ve Dow Jones %0.85 oranında geri çekildi.


Bugün sabah saatlerinde Asya piyasaları cuma günkü ABD kayıplarını takip ederek satıcılı bir görünüme sahip olmasına rağmen vadeli işlemlerde, ABD ve Avrupa endekslerinde alıcılı bir görünüm bulunuyor.


Bugünün veri takviminin Almanya IFO iş iklimi endeksi dışında sakin geçmesi bekleniyor.Kripto Bakış

Bu hafta gelecek olan makro veriler kripto ekosisteminde biraz daha volatil bir hafta geçmesine neden olabilir. Dün akşam saatlerinde Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve birçok altcoin yükselişe geçerken, bekleyen long pozisyonlar pozitife döndü ve short pozisyonlarda tasfiyeler gerçekleşti. Glassnode zincir üstü metriklere baktığımızda BTC balinalarının toplamda bu ay içinde 280 bin adet Bitcoin sattığını gördük. Kaba tabirle balinalar şu an itibarıyla toplamda 9 milyona yakın BTC’yi kontrol ediyor. Bitcoin işlem hacmi 24 saatte 12 milyar dolara ulaştı. 17.000 USD bandını yeniden direnç noktası alan Bitcoin fiyatlanması sabah saatlerinde Asya piyasaları ile düşüş gösterdi. Ethereum ise dalgalı bir fiyatlanmayı uzun zamandır bu kadar net göstermemişti. ETH fiyatlanması 1.220 USD ve 1.300 USD aralığında konsolide oluyor. BNB ise altcoinler arasında öne çıkarak dün akşam saatlerinde yükselişe geçti.Kripto Gündem


  • Nijerya hükümeti, Bitcoin kullanımını tanıyan küresel uygulamalara uyumlanmanın bir yolu olarak yasa çıkarmaya hazırlandığını belirtti.
  • İsrail hükümetinin terörist grupları finanse ettiği iddiasıyla kara listeye aldığı 150'den fazla dijital cüzdandaki tüm kripto paralara el koymasına izin veren bir karar verdiği bildirildi.
  • Kazakistan hükümeti, CBDC dijital para birimi çalışma analizlerini tamamladığını açıkladı.
  • İş dünyası dergisi Forbes, yaptığı bir duyuru ile metaverse meraklılarını heyecanlandırdı. Forbes, popüler metaverse coin projelerinden The Sandbox (SAND) ile ortaklık anlaşması imzaladığını duyurdu.
YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.