Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

18 Ocak 2023 Bülten

Makro Bakış

Salı günü ABD endekslerinde karışık bir görünüm vardı. Nasdaq %0.14 artış ve S&P 500 %0.20 geri çekilme ile yatay kapanışlar gerçekleştirirken, Dow Jones endeksinde Goldman Sachs hissesinden gelen kötü bilanço açıklaması liderliğinde %1.14 oranında geri çekilmeler yaşandı. Dün açıklanan New York Empire State Üretim Endeksi -32.9 olarak açıklanarak son 2 yılın en kötü daralmasını gösterdi. ABD endekslerinde 4. çeyrek bilanço açıklamaları gelmeye devam edecek. Salı günü Avrupa endekslerinde genel olarak alıcılı bir hava hâkim oldu. Çarşamba gününe geldiğimizde ise Japonya Merkez Bankası beklentilerin aksine şahinleşmeyerek aşırı güvercin politikalarını korudu. Japonya Merkez Bankası 0’ın altındaki faiz oranını korurken, tahvil getiri kontrolü politikasında bir değişiklik yapmadı. Karar sonrası Japon yeni dolar karşısında değer kaybederek 131 seviyesine yükseldi. Bu sabah açıklanan İngiltere enflasyon verileri ise beklentiler doğrultusunda geldi. Ülkede yıllık enflasyon %10.5 olurken, aralık ayında da %0.4 olarak gerçekleşti.

Bugün sabah saatlerinde Asya tarafında alıcılı bir görünüm hâkim. Vadeli piyasalarda ABD ve Avrupa endekslerinde de pozitif hava görünüyor.

Bugün veri takviminde Avrupa Birliği (AB) tüketici enflasyon ve ABD üretici enflasyon verileri odak noktasında olacak. Özellikle ABD verileri, ABD Merkez Bankası’nın (FED) adımlarına ışık tutabileceğinden oldukça kritik. ABD’den gelecek bir diğer önemli veri ise aralık ayı perakende satışlar ve sanayi üretim verileri olacak. FED FOMC üyeleri Bostic, Bullard ve Harker’ın da bugün konuşmaları olacak.


Kripto Bakış

Bitcoin (BTC), sabah saatlerinde Asya piyasalarıyla birlikte 21.290 USD bandını aştı ve yukarı mum hareketlerine devam etmeye çalışıyor. Ethereum (ETH) ise 1.600 USD mum hareketinde iğne attıktan sonra tekrardan 1.582 USD bandında işlem görüyor. Polygon (MATIC) ise başarılı geçen hard fork’unu tamamladı. Bu hard fork işlem fiyatlarını iyileştirebilir. Solana (SOL) ise geçtiğimiz hafta %50 yükselişin ardından 2023 yılı ocak ayı itibarıyla en iyi performansı gösteren altcoinlerden biri oldu. Uniswap’e (UNI) baktığımızda self-custody eğilimi azalması görüyoruz ve zincir üzeri verilerde kripto alım-satım platformlarındaki UNI bakiyesinde artış var. Geçtiğimiz haftadan bu yana en çok itici gücün BTC vadeli işlemler piyasasına fiyatın olumlu yansımasını görüyoruz. Bazı makro korkuların ABD'deki düşük enflasyon istatistikleri ve güçlü iş büyüme rakamları da dahil olmak üzere olumlu ekonomik verilerle azaldığı gerçeğini görüyoruz. Geçtiğimiz hafta Euro Bölgesi en düşük işsizlik verilerini açıkladı. 1 Şubat 2023’te yapılacak FED toplantısında TÜFE verilerine bakıldığında %94 oranında 25 baz puan artış beklentisi hâkim.


Kripto Gündem

  • Mart 2023’te gerçekleşmesi planlanan Ethereum’un Shanghai yükseltmesinden önce, Ethereum doğrulayıcılarının sayısı artmaya devam ediyor.
  • Polygon’un planlanmış hard fork’u dün itibarıyla başarı ile tamamlandı.
  • Avrupa Birliği kripto düzenleme yasası MICA nisan ayına ertelendi.
  • Seul hükümeti ilk halka açık metaverse’ü başlattı.
  • Almanya’nın dijital bankası olan N26, kripto hizmetlerini genişleteceğini açıkladı. Uzun süredir ayı piyasasında olan ve yeni yatırımcı çekmekte zorlanan kripto pazarına, Avrupa’nın büyük bankasından hamle geldi. Dijital banka hizmeti sağlayan N26, operasyonlarını genişletme kararı aldı. Banka, kripto para ticaretini kullanıcılarına sunacak.
YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.