Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

17 Ocak 2023 Bülten

Makro Bakış

Hafta başında ABD endeksleri tatil sebebiyle kapalıyken, Avrupa piyasaları genel olarak yatay-pozitif kapanışlar gerçekleştirdi. Asya tarafında Japonya Merkez Bankası odak noktasında olmaya devam ediyor. Japon tahvil getirileri yükseltilen %0.50 getiri hedefi doğrultusunda merkez bankasının rekor tahvil alımlarına rağmen 10 yıllık tahvil getirileri halen %0.51 seviyesinden getiri seviyelerini korudu. Piyasalar çarşamba günü bitecek Japonya Merkez Bankası toplantısında ya hedef getiri oranının düzeltilmesini ya da terk edilmesini bekliyor. Japon yeni dolar karşısında değer kazanmaya devam ederken, dolar endeksinde de geçtiğimiz haftaki enflasyon verisi sebebiyle baskı devam ediyor. Dolar endeksi 102 seviyelerinde işlem görüyor. Sabah saatlerinde açıklanan Çin GSYİH verileri ise piyasalarda endişeleri artırdı. Çin 4. çeyrekte büyüme göstermezken 2022 yılında ise %2.9 oranında büyüme gösterdi. Yıllık bazda endüstriyel üretim ise %1.3 oranında yükseldi. Çin’deki veri açıklamaları sonrası piyasalarda, COVID karantinaları sebebiyle 2022 yılında önceki yıllara göre yavaşlayan büyüme rakamlarının şu anda oldukça artan COVID vakaları ile 2023 yılında nasıl etkileneceğine dair soru işaretleri arttı. Sabah saatlerinde açıklanan bir başka veri ise Almanya tüketici enflasyon verisi oldu. Ülkede enflasyon 2022 yılında %8.6 olurken, aralık ayında %0.8 oranında azaldı.

Bugün sabah saatlerinde Asya tarafında Çin verileri etkisinde karışık bir görünüm hâkim. Vadeli piyasalarda ise ABD endeksleri hafif negatif bir görünüme sahipken, Avrupa endekslerinin karışık bir başlangıç yapması bekleniyor.

Bugün veri takviminde ZEW ekonomik durum verileri yakında izlenecek veriler arasında olacak. ABD tarafında ise New York üretim endeksi ve FED FOMC üyesi Williams’ın konuşması takip edilecek.


Kripto Bakış

Bugün 21.116 USD bandında fiyatlanan Bitcoin (BTC), üzerindeki makro ekonomik satış baskılarından bir nebze kurtulmuş görünüyor. Burada kripto kışındaki tutarlı döngü zamanlamasında yükselişe geçtiğini söyleyebiliriz. Glassnode zincir üzeri metrik paylaşımında, 2018 ayı sezonunda BTC, 386 gün boyunca 200DMA'nın (günlük hareketli ortalama) altında işlem gördü. Geçen haftaki ralli ile, BTC 200DMA'nın altında işlem görerek, 381 gün geçirdikten sonra yeniden üzerinde görünüyor. Stablecoinlerde ise bu yükseliş fiyatlanmasında fon girişlerinin aktif olduğunu görüyoruz. Risk iştahının tetiklenmesi yaklaşık olarak geçtiğimiz cuma gününden bu yana devam ediyor. Ethereum’a (ETH) baktığımızda ise 1.500 USD üstünde kalmaya çalışamazsa 1.450 USD bandında 4 saatlik grafikte geri geleceği yer olabilir. Altcoinlerde BNB 298 USD bandına yükseldi. Toplam kripto kapitalizasyonu 1 trilyon USD sınırına geldi ve kasım ayından bu yana ilk kez bu seviyelerde bulunuyor.


Kripto Gündem


  • Çin'in dijital yuanı ilk kez menkul kıymet ticaretinde kullanıldı. Devlet destekli finans kuruluşu China Securities Journal'a göre, Çinli bir menkul kıymet şirketi olan Soochow Securities, pazartesi günü mobil uygulamasında e-CNY ödemelerini etkinleştirdi ve bunun, merkez bankası dijital para biriminin menkul kıymetler piyasası ticaretinde ilk kullanımın olduğuna işaret edildi.
  • Güney Kore mahkemesi NFT’si bulunan bir blockchain tabanlı oyun firmasına dava yürütüyor. Mahkeme kararı bunun yanıltıcı bir içerik olması sebebiyle yasaklanmasını istedi. NFT oyunu Five Stars'ın Güney Koreli geliştiricisi kyPeople, bir temyizde, NFT olarak basılan oyun öğelerinin ve karakterlerin ödül değil, sahiplik kayıtları olduğunu savundu, Yonhap mahkeme belgelerine atıfta bulundu.
  • Frax Finance, 2023'ün en popüler merkezi olmayan finans protokollerinden biri oldu. Stablecoin ve likit staking anlatıları ilgi kazandıkça, yerel tokeni yükselişe geçti. Frax, fraksiyonel olarak teminatlandırılmış bir stablecoin sağlaması ile biliniyor. Ayrıca fxsETH likit staking türevleri de sunar. FXS, 2023'ün başından bu yana %120 değer kazandı.
  • Japon düzenleyicileri, kripto varlıkların ve finansal kurumların, geleneksel bankalarla aynı korumaya ihtiyacı olduğunu dile getirdi.
  • Zincir üzeri verilerine göre, Ethereum balinaları zincir üzeri metriklerde daha çok stablecoin biriktirdiğini gösterdi. Bu veri bizlere balinaların hareket etmeyi pek tercih etmediğini gösterebilir.YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.