Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

17 Mart 2023 Bülten

Makro Bakış

Perşembe günü piyasalar Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz toplantısı öncesi beklemedeydi. ECB, toplantıda bankacılık krizinden etkilenmeyerek, 50 baz puanlık artış kararı aldı. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde ise “Piyasalardaki gerilim tahminlerimizi etkileyebilir” demesine karşın Euro Bölgesi’ndeki bankalar için problem olmadığını ifade etti. Endekslerde ralli yaşatan haber ise daha sonra ABD tarafından geldi. Mali kriz çeken bankaların başında gelen First Republic Bankası’na 11 bankadan 30 milyar dolarlık mevduat yatırıldı. Güven verme amaçlı bu adım sonrası hem şirket hem de bankacılık sektörü hisselerinde hızlı yükselmeler yaşandı. Dün Nasdaq 100 endeksi %2.69, S&P 500 %1.76 ve Dow Jones %1.17 oranında artışlarla seans sonunu tamamladı. Hem First Republic’e yapılan yardım hem de Credit Suisse’in İsviçre Merkez Bankası’ndan finansman sağlanması haberiyle piyasalarda normalleşme sürerken, ABD tahvil getirileri de eski seviyelerine yükseldi. ABD 2 yıllık tahvil getirileri %4’ün tekrar üstüne çıkarken, 10 yıllıklarda ise getiriler %3.50 seviyesini aştı.

Bugün Asya piyasalarında alıcılı bir görünüm hâkim. Vadeli işlemlerde Avrupa ve ABD endekslerinde pozitif bir hava mevcut.

Bugünün veri takviminin Avrupa Birliği (AB) şubat ayı enflasyon ve ABD sanayi üretimi verileri haricinde sakin geçmesi bekleniyor.


Kripto Bakış

Bankacılık krizinin zor durumda olan bankalara sağlanan finansmanlar ile etkisinin azalmasıyla kripto varlıklar piyasalarda artan risk iştahının etkisiyle yükseliş gösterdi. Her ne kadar piyasa faizlerinde yükseliş görülse de bu hafta yaşanan gelişmeler sonrası ABD Merkez Bankası’nın (FED) daha güvercin ve daha dikkatli adımlar atacağına yönelik beklentilerin artması kripto fiyatlamasını yukarı taşıdı. JP Morgan’a göre FED’in bankalara yardım için 2 trilyon dolar likiditeyi piyasalara verebileceği haberi ise olumlu bir etki yarattı. Parasal sıkılaştırma etkisinde baskı altında kalan kripto varlıklar için yukarı yönlü hareketleri destekleyebilmesi açısından takip edilmesi gereken bir gelişme olarak öne çıkıyor. Sabah saatlerinde 1.08 trilyon dolar piyasa değerine yükselen kripto varlıklar, cuma günü geleneksel piyasalardaki gelişmeleri takip etmeye devam edecek. FED ve bankacılık krizi haricinde önümüzdeki günlerde regülasyon ve Ethereum’un da (ETH) dahil olduğu davalardan çıkacak gelişmeler fiyatlama üzerinde kritik etkileri olabileceğinden yakından takip edilecek.


Kripto Gündem

  • Ethereum’un stake edilen etherlerin çekilebilmesini sağlamasıyla öne çıkan Shapella güncellemesinin 12 Nisan’da çıkması bekleniyor.
  • Federal Mevduat Sigortası Kurumu (FDIC), batan Signature bankasının yeni alıcılarına kripto işlemlerden uzak duracağına dair şartlar dayattığına dair haberleri yalanladı.
  • ChatGPT’nin sahibi OpenAI’ın kurucularından Sam Altman’ın bir başka şirketi olan Worldcoin şirketi World ID adlı projesini duyurdu. Proje kapsamında zero knowledge ile blokzincir üstünden web sitelere kişisel bilgilerini paylaşmadan kullanıcılar tekil ve ayrı bir insan olduğu gösterebilecek.
  • Şirket yazılımları devi Salesforce, Polygon ile NFT bazlı sadakat programları için iş birliğine gidiyor.
YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.