Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

16 Ocak 2023 Bülten


Makro Bakış

Haftanın son gününde, ons altın perşembe günkü enflasyon verisi sonrası gevşeyen dolar ve tahvil getirileri etkisinde yükselişini sürdürerek 1.925 dolar seviyesini zorlarken, brent petrol ise 85 dolar seviyesini aştı. Cuma günü İngiltere ekonomik büyüme verisi açıklandı. Yıllık bazda ülke %0.2 büyüme gerçekleştirerek beklenti olan %0.3 seviyesinin altında kaldı. Endekslere bakıldığında ise ABD tarafında Nasdaq %0.71, S&P %0.40 ve Dow Jones %0.71 oranında kazançlarla kapanışlar gerçekleştirdi. Avrupa endeksleri karışık bir seyir izlerken, ABD tarafındaki yükseliş etkisinde genel olarak alıcılı kapanışlar yaptı.

Bugün sabah saatlerinde dolar endeksi 102 seviyesinin altını test etmeye çalışırken, Japon merkez bankasından ülke tahvil getirilerindeki büyük artış ve yüksek enflasyon verileri sonrası şahin adımlar geleceği beklentileri oldukça artmış durumda. Asya tarafında genel olarak Japon endeksleri hariç alıcılı hava hâkim. Vadeli piyasalarda ise tatil olan ABD endekslerinde yatay bir görünüme sahipken, Avrupa endekslerinin karışık bir başlangıç yapması bekleniyor.

Bugün veri takviminin oldukça sakin geçmesi bekleniyor. ABD piyasaları Martin Luther King Jr. Günü sebebiyle tatil olacak.Kripto Bakış

Geçtiğimiz hafta kapanışta ABD tarafındaki enflasyon oranının düşük gelmesiyle birlikte riskli varlıklar için yatırımcıların kısa süreli fon girişlerinde bulunduğunu gözlemliyoruz. Cumartesi günü Bitcoin (BTC) 20.000 USD bandını geçerek, ralliye liderliğini gösterdi. Bitcoin’in piyasa değeri 410 milyar dolar seviyesine ulaştı. BTC en son Kasım 2022’de bu rakama ulaşmıştı. Geçtiğimiz hafta altcoinlerden Cardano (ADA) ise yaklaşık 2 milyar dolar değerine çıktı. Kolektif bir yükseliş sonrası Solana (SOL) yeniden harekete geçerken, 1 hafta içinde %50’den fazla artış gösterdi. Solana ve Polygon (MATIC) piyasa değeri bakımından rekabet içine girdiler. Avalanche (AVAX) ise beklenen performansını devam ettiremese de destek bölgelerini son yükselişten sonra korumaya çalışıyor. Ripple (XRP) cephesinde ise henüz dava ile ilgili bir netlik yok. Ethereum (ETH) ise SEC tarafından menkul kıymet olarak kabul edilmeyerek aklandı. Fiyatlanmasını 1.450 USD bandına çekerken, 1.400 USD kalıcı destek noktası olarak günlükte alabilecek mi zaman gösterecek.


Kripto Gündem

  • Texas A&M Üniversitesi, 17 Ocak 2023'ten itibaren öğrencilere Bitcoin Protokol kursu sunacağını duyurdu.
  • Hindistan Merkez Bankası Başkanı yaptığı konuşmada kripto varlıkların yasaklanması çağrısında bulundu.
  • MetaMask, Ethereum staking için beta programını başlatacağını açıkladı. Liquid-stake edilmiş ETH'den ETH'ye geri takas yapmak isteyenler, bunu ücrete tabi olarak staking arayüzünden MetaMask swapları aracılığıyla yapabilirler. MetaMask artık Lido ve Rocket Pool aracılığıyla liquid-stake stake etmeyi destekleyecek. Protokol için halka açık bir beta sürümünde, ETH'yi stake etmek ve ağ mutabakatına katkıda bulunarak ödüller kazanmak isteyen kullanıcılar, bunu doğrudan MetaMask'ın Web3 uygulamasında, istenen bir staking sağlayıcısını seçerek ve tahsis edilecek ETH miktarını onaylayıp imzalayarak işlemi gerçekleştirecek.
  • Digital Currency Group çatısı altında çalışmalarını sürdüren kripto yatırım şirketi Grayscale cephesinden Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) eleştirileri gelmeye devam ediyor. Grayscale Investments’ın SEC aleyhindeki dava hakkında şirket yeni bir açıklamada bulundu. Şirket açıklamasında, SEC’nin CME’de işlem gören Bitcoin vadeli işlemlerine yatırım yapan ETF’leri onaylamasını, ancak doğrudan Bitcoin’e yatırım yapan -GBTC gibi- borsada işlem gören ürünleri onaylamamasının ayrımcılık olduğunu belirtti.
  • Twitter'da "NFT Tanrısı" olarak bilinen sözde anonim influencer, 14 Ocak'ta kripto cüzdanının ve birden fazla çevrimiçi hesabının ele geçirilmesi de dahil olmak üzere "tüm dijital geçim kaynağının" nasıl saldırıya uğradığını açıklayan bir dizi tweet attı. Google'daki sponsorlu bir reklam bağlantısının, fenomenin cüzdanından binlerce dolar değerinde kripto ve NFT'lerinin çalınmasına sebep olduğu iddiası gündemde soru işaretleri yarattı.
YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.