Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

16 Mart 2023 Bülten

Makro Bakış

Çarşamba günü sakinleşen bankacılık krizini bu sefer İsviçreli Banka devi Credit Suisse canlandırdı. Şirketin mali durumunu iyileştirmesi için hissedarların sermaye artımı çağrısında bulunmasını takiben beklediği karşılığı bulamamasının ardından piyasalarda güvensizlik oluşması sonrası şirket hisseleri tarihi dip seviyesini gördü. Silicon Valley Bankası’nın (SVB) çöküşü sonrası piyasalardaki tedirgin hava ve bu krizin yayılma endişeleriyle hem Avrupa hem de ABD endekslerinde satıcılı hava arttı. Alman Dax %3.27, İngiliz FTSE %3.83 oranında kayıpla yaşarken, ABD borsalarından S&P 500 %0.7 ve Dow Jones %0.87 oranında değer kaybetti. Nasdaq 100 endeksinde ise daha önce açıkladığımız büyüme odaklı hisseler sebebiyle faizlere duyarlı yapısından ötürü %0.42 oranında yükseliş ile kapandı. Dün ABD tahvil getirilerinde 2 yıllıklar %4 ve 10 yıllıklar %3.50 seviyelerinin altına hızlı bir geri çekilme yaşadı. Bu geri çekilmede, dün sürpriz biçimde %0.3 artış yerine %0.1 azalma gösteren şubat ayı ABD üretici enflasyonu verisi sonrası güvercin ABD Merkez Bankası (FED) beklentilerinin piyasadaki artışı da önemli rol oynadı. Veri sonrası zaten bankacılık kriziyle sert adımlara alanı kalmadığı düşünülen FED’e hızlı düşüş gösteren enflasyonun da eklenmesiyle güvercin beklentiler zirve yaptı. FED gözlemcilerinin çoğunluğu 2023 yılı sonunda 100 ila 75 baz puan arası indirim bekliyor. Petrol tarafında ise brent petrol hem bankacılık krizinin yayılma korkusu hem de Çin’den gelen verilerde hâlen güçlü bir toparlanma sinyali gerçekleşememesiyle 71.67 dolar dip seviyesini dün test etti.

Bugün Asya piyasalarında satıcılı görünüm hâkim. Vadeli işlemlerde Avrupa tarafında alıcılı biri görünüm varken, ABD endekslerinde yatay bir hava mevcut.

Bugünün veri takviminde gözler Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz toplantısında olacak. Bankacılık krizinin ardından merkez bankasının daha önceki açıklamaları sonrası beklenti olarak yarattığı 50 baz puanlık artışı yapıp yapamayacağı takip edilecek. ABD tarafında ise işsizlik başvuruları, Philadelphia FED üretim endeksi ve inşaat izinleri verileri açıklanacak.


Kripto Bakış

Son 24 saatte kripto varlıklar hafta başında pozitif ayrışabildiği bankacılık krizinden dün Credit Suisse bankasındaki sorunların piyasada risk iştahını düşürmesi nedeniyle uzak kalamadı. Çarşamba günü Bitcoin (BTC) 23.940 USD ve Ethereum (ETH) 1.614 USD dip seviyelerini test etti. Kripto varlık ekosisteminde dün 1.01 trilyon dolar seviyesine kadar geri çekilmeler görülse de çarşamba gününün ilerleyen saatlerinde İsviçre Merkez Bankası’nın Credit Suisse’e finansman sağlayacağını söylemesi ve gerileyen ABD tahvil getirileriyle dip seviyelerden toparlanabildi. Özellikle dün ABD üretici enflasyonunun sürpriz şekilde daralması ve bankacılık kriziyle sarsılan finansal piyasaların etkisinde FED’in faiz artırımında bir nevi kolunun bağlanması kripto varlıklara pozitif yansıyor. Bugün yapılacak olan Avrupa Merkez Bankası faiz toplantısındaki karar ve açıklamalar ise önümüzdeki dönemde diğer merkez bankalarının nasıl davranacağına dair bir ön işaret olması sebebiyle yakından takip edilecek. Dün önemli bir başka gelişme ise Shiba tarafından gerçekleşti. Shiba’nın layer 2 destekleyecek olan Shibarium adlı blockchain geliştirilmesinde yaşanan sıkıntılar Shib’in fiyatında sert düşüşlere sebep oldu.


Kripto Gündem

  • Uniswap, BNB chain’i de desteklemeye başladı.
  • ABD temsilciler üyesi Tom Emmer, ABD hükümetinin bankalardaki sorunları bahane ederek kripto varlıklara saldırdığını ifade etti.
  • ABD’nin en büyük yatırım kuruluşlarından Fidelity, müşterilerine Bitcoin ve Ethereum yatırımlarına erişim imkânı sunmaya başladı.
  • FED, kendi hızlı ödeme sistemi FedNow’u temmuz ayında başlatacağını duyurdu.

YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.