Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

16 Aralık 2022 Bülten

Makro Bakış

Perşembe günü ABD endekslerinde ABD Merkez Bankası (FED) fiyatlaması görüldü. FED’in faizleri %5’in üzerinde “uzun” tutacağı açıklamaları özellikle teknoloji ve büyüme odaklı şirketlerin değerlemelerini aşağı çektiğinden bu hisselerde sert düşüşler yaşandı. Perşembe günü Nasdaq %3.37, S&P 500 %2.49 ve Dow Jones %2.25 oranında sert geri çekilerek kapandı. ABD’de perakende satış ve üretim endeksleri verileri beklentilerin oldukça altında ve daralmaya işaret etti. ABD haftalık işsizlik başvurusu ise sürpriz şekilde hem beklenti hem de önceki haftaya göre aşağı kaldı. Avrupa tarafında ise perşembe günü İngiltere ve Avrupa Birliği merkez bankaları beklentiler doğrultusunda 50 baz puan faiz artırım kararı aldılar. Avrupa hisseleri hem FED hem de faiz artırım etkilerinde negatif bir seans geçirdi.


Bugün sabah saatlerinde piyasalarda genel olarak dünkü keskin düşüş sonrası tepki alımları ile pozitif bir görünüm hâkim. Vadeli işlemlerde, ABD endekslerinde pozitif görünüm bulunurken, Avrupa endekslerinin de genel olarak alıcılı bir açılış yapması bekleniyor. Asya piyasaları ise dünkü satışların etkisinde satıcılı bir görünüme sahip.


Bugün Almanya ve İngiltere üretim ve üretim dışı PMI verileri izlenecek. Avrupa Birliği (AB) kasım ayı enflasyon verileri ise önemli bir başka veri olacak. ABD tarafı ise görece sakin. Ülke hizmet ve PMI verileri açıklanacak.


Kripto Bakış

Hafta kapanışına geldiğimizde volatil bir 5 günü geride bırakıyoruz. FED faiz kararı beklenti doğrultusunda gelirken, kripto ekosistemi için risk iştahındaki geri çekilmelerle birlikte fiyatların bir geri çekilme yaşayacağını öngörmüştük. Bitcoin (BTC) haftanın en yüksek seviyesi 18.385 USD bandından satış kısmına geçerek, 18.118 USD destek bandına tutunamadı. Ethereum (ETH) ise 1.352 USD bandında en yüksek seviyeden ayı yatırımcılarının hakimiyetiyle direnç noktası olan 1.300 USD bandında tutunamayarak 1.275 USD bandından işlem görüyor. Solana (SOL) ise iyi bir performans ile 14.95 USD fiyatını test ettikten sonra 14.04 USD’den işlem görüyor. ABD tarafından beklenen 2023 yılındaki durgunluk senaryosunda kripto yatırımcıları biraz daha rahat nefes alabilir. Makro ekonomik verilerin dışında yaşanan kripto ekosistemindeki fiyat düşüklüğüne sebep olan şirket olaylarının regülasyonlarla daha kontrol edilebilir hale geleceği öngörülüyor.Kripto Gündem


  • ABD senatörü Pat Toomey, FTX’in çöküşündeki sebebin kripto değil borsanın davranışı olduğunu dile getirdi.
  • New House Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı, kripto vergi değişikliklerini ertelemek istiyor.
  • ABD Cumhuriyetçi Temsilcisi Patrick McHenry, Hazine'ye yazdığı bir mektupta "kötü" yazılmış bir dijital varlık vergisi hükmü hakkında açıklama çağrısında bulundu.
  • Kripto uygulama geliştiricileri için bir kazanç olarak, gelecek AB yasaları (Avrupa Birliği tarafından kabul edilen Dijital Pazarlar Yasası ve Dijital Hizmetler Yasası gereği Apple, Google ve Microsoft gibi sektörün öncü şirketlerinin rakip hizmetlerle birlikte çalışma sağlaması ve resmi uygulama mağazalarının dışındaki yerlerden yükleme yapılmasına olanak tanıması gerektiği gündeme geldi), Apple'ı App Store'dan geçmesine gerek kalmadan alternatif uygulama mağazalarına ve uygulamalara izin vermeye zorlayacak. Üçüncü parti uygulamalara izin verilmesinin Avrupa’daki kripto ve NFT geliştiricileri için de fırsat yaratabileceği şeklinde yorumlar bulunuyor.
  • Bitcoin hakkında kötü yorumlar yapan Donald Trump, şimdi kendi SuperHero NFT’lerini satışa çıkardı.
  • FTX'in çöküşü, başka bir mali gözlemcinin harekete geçmesine neden oldu. Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yatırımcıları korumak amacıyla kripto varlıklarına küresel pazardakine benzer daha sıkı düzenlemeler getirmeye hazırlanıyor.
YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.