Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

15 Mart 2023 Bülten

Makro Bakış

Salı günü ABD piyasaları beklenti paralelinde gelen enflasyon verisi ile güvercin ABD Merkez Bankası (FED) beklentisi artarak moral buldu. Manşet enflasyon yıllık ve aylık bazda beklentiler dahilinde gelirken, aylık olarak çekirdek enflasyon beklentilerden %0.1 oranında fazla şekilde %0.5 açıklansa da yıllık olarak beklenti dahilinde gelmesi sebebiyle piyasalar tarafından önemsenmedi. Enflasyon sonrası FED’in daha küçük artışlar yapacağına dair beklentilerin oldukça yoğunlaşmasıyla risk iştahı arttı. Bu etkiyle de ABD endekslerinde daha önceleri hızlı biçimde düşen banka hisselerinde keskin tepki alımları oldu. Facebook’un sahibi Meta’nın 10.000 çalışanı işten çıkaracağını açıklaması sonrası da şirket hissesi %7 oranında artış gösterdi. Salı günü Nasdaq 100 %2.32, S&P500 %1.65 ve Dow Jones %1.06 oranında kazançlarla seans sonu kapanış yaptı. Avrupa endekslerinde de bankacılık krizi ve FED konusunda endişelerin azalmasıyla dün alıcı bir hava hakimdi. Çarşamba sabah saatlerinde ise Çin’den endüstriyel üretim verisi geldi. Ülkede şubat ayında yıllık bazda üretim %2.4 oranında artarak beklenti olan %2.6’nın altında kaldı.

Bugün Asya piyasaları alıcılı görünümde. Vadeli işlemlerde Avrupa ve ABD endekslerinde pozitif yatay bir hava mevcut.

Bugünün veri takviminde İngiltere yıllık mali bütçesinin açıklanmasından sonra ABD tarafından yoğun bir veri akışı gerçekleşecek. Perakende satış verileri, üretici enflasyonu ve ham petrol rezerv verileri yakından takip edilecek.


Kripto Bakış

Küresel finans piyasalarında bankacılık krizinin etkilerinde pozitif ayrışabilen kripto varlıklar, dün de beklentiler dahilinde gelen ABD enflasyonu verisi sonrası artan güvercin FED beklentileri ve bankacılık krizinin etkilerinin şimdilik durması sonrası piyasada artan risk iştahıyla yükselişine devam etti. Salı günü kripto varlık ekosistemi 1.11 trilyon dolar zirvesini görürken, Bitcoin (BTC) 26.553 USD ve Ethereum (ETH) 1.784 USD seviyelerini test etti. Çarşamba sabah saatlerinde zirve seviyelerinden kâr satışlarıyla hafif geri çekilme yaşansa da toplam kripto varlıkların piyasa değeri 1.06 trilyon dolar seviyesinin üzerinde tutunmaya devam ediyor.


Kripto Gündem

  • Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu’nun 14 Mart tarihinde kabul ettiği Data Yasa Tasarısı’nda akıllı kontratlar için iptal opsiyonunu zorunlu kılan bir karar aldı.
  • Ethereum’un stake edilen etherleri çekilmesi sağlayacak olan Shapella güncellemesi, ana ağ öncesi son adım olan goerli test ağında bugün yayınlanması bekleniyor. Güncelleme herhangi bir sorun çıkmaz ise son kullanıcı ile gelecek ay buluşacak.
  • İngiltere’nin 3. büyük bankası NatWest, kripto yatırım içi yapılan transferler için günlük 1000 pound ve 30 gün içerisinde ise 5000 poundluk bir sınır getirdi.

YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.