Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

15 Aralık 2022 Bülten

MAKRO BAKIŞ

Çarşamba günü yatırımcıların odağındaki ABD Merkez Bankası (FED) FOMC toplantısı gerçekleşti. Piyasalarda faiz toplantısı hakkındaki beklentiler salı günü beklenti altı gelen TÜFE sonrası güvercin bir FED olarak şekillenmişti. Toplantından FED gözlemcilerinin beklediği gibi 50 baz puan faiz artırım kararı çıktı. FED’in gelecek için yol planı ise 2023’ün sonuna kadar 75 baz puanlık bir artış olarak belirtildi. ABD için 2023 yılında resesyon ihtimali ve işsizlik seviyesinde yükseliş de ayrıca açıklandı. Toplantı sonrası FED Başkanı Powell’ın açıklamalarında şahin bir tutum vardı. Powell, faiz indirimlerini konuşmak için erken olduğunu ve %2 enflasyon hedefi yakalanana kadar bir değişiklik olmayacağını belirtti. FED’den gelen açıklamalar sonrası ABD endekslerinde satış baskısı oluştu ve Nasdaq %0.79, S&P 500 %0.61, Dow Jones %0.42 oranında düşüşler ile kapanış yaptı. Ons altın beklentilerden daha şahin olan FED sonrası geri çekilerek 1800 dolar seviyelerinin hemen üstünden işlem görürken, toparlanan talep etkisindeki 3 gündür süren yükselişi sonra eren Brent petrol 82 dolar seviyesinden işlem görüyor. Bugün sabah saatlerinde Çin’den gelen veriler ise Asya tarafındaki satış baskısını artırıyor. Kasım ayında Çin’de sanayi üretimi beklenti altında aylık %2.2 oranında arttığı açıklanırken, aynı dönemde perakende satışlar ise %5.9 daraldı.

Bugün sabah saatlerinde piyasalarda genel olarak negatif bir görünüm hâkim. Vadeli işlemlerde, ABD endekslerinde satıcılı bir görünüm bulunurken, Avrupa endekslerinin genel olarak satıcılı bir açılış yapması bekleniyor. Asya piyasaları ise genel olarak satıcılı seyrediyor.

Bugünün veri takviminde Avrupa kıtasından gelecek olan faiz kararları yatırımcıların radarında olacak. Hem Avrupa hem de İngiltere merkez bankalarının bugün 50 baz puan faiz artırımları yapması bekleniyor. Merkez bankalarının üyelerinin açıklamaları da sonrasında gelecek politika için yakından takip edilecek. ABD tarafında da veri açısından oldukça yoğun bir gün var. Ülkeden gelecek olan işsizlik başvuruları, perakende satış verileri ve sanayi üretim endeksleri günün önemli verileri arasında olacak.


KRİPTO BAKIŞ

Kripto varlıklarda dün FED toplantısı sebebiyle inişli çıkışlı bir seyir görüldü. Daha önce düşük gelen ABD tüketici enflasyonu sebebiyle yatırımcılarda daha güvercin bir FED beklentisi hâkimken, alımlar oldukça yüksekti. Bitcoin (BTC) 18.373 USD zirvesini görürken, Ethereum (ETH) 1.352 USD seviyesine kadar yükseldi. Fakat her ne kara FED toplantısından beklenildiği gibi 50 baz puan artış çıksa da sonrasında faiz artırımlarının bir nebze devam edebileceği ve faiz indiriminin yakın zamanda olmayacağı açıklamaları sebebiyle piyasadaki risk iştahının azalmasıyla kripto varlıklarda da satışlar geldi. BTC 18.000 USD ve ETH 1300 USD seviyelerinin altına gerilerken; kripto varlıklar son 24 saatte %1.22 oranında değer kaybederek, 860.8 milyar USD seviyesinde değerlendi. Bugün FED sonrası yeni yön arayışları bir nebze azalsa da Ripple (XRP) için kritik bir gün olabilir. Bazı gazeteciler tarafından yalanlansa da Cardano (ADA) kurucusu Charles Hoskinson, 15 Aralık tarihinde SEC ve Ripple davasının uzlaşma ile biteceğine dair iddialarda bulunmuştu. Dünkü dalgalanma sonrası Bitcoin günlük grafikte indikatörlerinde genel olarak satıcılı bir görünüm bulunuyor. Bollinger üst bandı olan 17.882 USD seviyesinin gün içerisinde önemli bir direnç olmasını bekliyoruz. Bu seviyenin aşılamaması halinde satış baskısı artarak 17.590 USD ve 17.400 USD desteklerini hedefleyebilir. Yükseliş hareketlerinin artması durumunda ise 18.000 USD psikolojik direnç seviyesinin aşılması durumunda dünkü zirve seviyelerini yeniden test ederek 18.400 USD direnç seviyelerine hareketler görülebilir. Ethereum da teknik açıdan Bitcoin ile benzer bir görünüme sahip. Satış baskısının sürmesi halinde 1.275-1.270 USD bölgesi önemli bir destek seviyesi olup altına gerilemesi durumunda 1.252 USD seviyesinin diğer önemli destek seviyesi olmasını bekliyoruz. Yükseliş hareketleri için 50 günlük hareketli ortalama olan 1.317 USD seviyesi kritik bir direnç seviyesi. Bu seviyenin üzerinde BTC ile benzer şekilde dünkü zirve seviyesi olan 1.352 USD seviyesinin direnç olması beklenebilir.


KRİPTO GÜNDEM

  • Hindistan Ekonomi Sekreteri, yapılmakta olan G20 toplantısında regülasyon için kripto varlıklara yönelik ortak bir görüşe varılmaya çalışıldığını bildirdi.
  • Metamask, Amerikalı kullanıcıları için yakın zamanda PayPal üzerinden Ethereum alabileceklerini açıkladı.
  • İngiltere’nin bir sonraki finansal otorite başkanı Ashley Alder, daha “sert” kripto regülasyonları istediğini belirtti.
  • ABD Finansal Yatırımcıları Koruma Kurumu Direktörü Chopra, kripto konusunda sıkı önlem düşünmediklerini belirtti.
  • ABD Kongresi’ne kripto sektörüne yönelik “sert” kara para aklamayla mücadele ve müşteri tanıma prosedürlerini içeren bir kanun teklifi sunuldu.
YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.