Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

14 Mart 2023 Bülten

Makro Bakış

ABD piyasalarındaki bankacılık krizi sürüyor. Silicon Valley ve Signature bankaları sonrası bir başka banka olan First Republic Bank ile ilgili belirsizlik sebebiyle bankacılık hisselerindeki satış baskısı, ABD’nin müşteri hesaplarına garanti vermesine rağmen durulmadı. First Republic Bank dışında 5 ayrı banka hisselerinde de büyük düşüş sonrası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in bankalar hakkında incelemeye aldığı uyarısını yayınlaması da krizin daha da süreceğine işaret etti. Bankacılık krizinin etkisiyle ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırım politikasını yeniden gözden geçirip güvercinleşebileceği beklentileri de oldukça artmış bulunuyor. Yeni beklentiyle ABD tahvil getirilerindeki geri çekilme devam ediyor. Bugün sabah saatlerinde ABD 2 yıllık tahvil getirisi %4’ün altına geri çekilmeyi zorlarken, 10 yıllıklarda ise getiriler %3.55 seviyesinin altında işlem görüyor. Tahvil getirilerindeki azalış ve yeni FED beklentileri sebebiyle dün ABD piyasalarında geri çekilmeler kısıtlı oldu. Dow Jones %0.28 ve S&P 500 %0.15 oranında geri çekildi. Nasdaq 100 endeksi, teknoloji sektöründe büyüme odaklı hisselerin fazlalığı ve büyüme odaklı hisselerde hem fiyatlama hesaplamasında hem finansman ihtiyaçları sebebiyle faiz hassasiyeti yüksek olması nedeniyle dün pozitif etkilendi. Nasdaq 100 endeksi dün %0.79 oranında yükseliş ile kapanış gerçekleştirdi. Avrupa endekslerinde de bankacılık sektöründeki kriz sebebiyle sert satışlar görüldü. Alman Dax endeksi %3.04 ve İngiliz FTSE endeksi %2.58 oranında kayıplar ile kapanış yaptı. İsviçreli banka devi Credit Suisse’in hisseleri yeni dip seviyesine inerken, kredi risk primi ise dün zirve yaptı. Ons altın ise hem belirsizlik ortamı hem de güvercin FED etkisinde güç kaybeden dolar etkisinde 1900 dolar seviyesini aştı.

Bugün Asya piyasaları satıcılı görünümde. Vadeli işlemlerde Avrupa endekslerinde satıcılı hava sürerken, ABD endekslerinde pozitif yatay bir hava mevcut.

Bugünün veri takviminde tüm gözler ABD enflasyon verilerinde olacak. Şubat ayında beklenti aylık %0.4, aynı dönemde çekirdek enflasyon ise %0.4 olarak bekleniyor. Beklenti altında gelmesi durumunda bankacılık krizi sebebiyle güvercin adımlar atması beklenen FED’in eli güçlenebilir.


Kripto Bakış

Bankacılık krizi küresel piyasalarda satış baskısı oluşturmaya devam ederken, kripto varlıklarda yukarı yönlü hareketler için alan yarattı. FED’in bankacılık krizi sebebiyle 22 Mart tarihindeki toplantıda faizi sabit bırakma ihtimali artarken, bu sebeple ABD tahvil getirilerindeki düşüş kripto varlık fiyatlamalarını yukarı çekiyor. Circle’ın Silicon Valley Bankası’ndaki rezervlerine yeniden ulaşabilmesi ile USDC’nin yeniden 1$ çıpasını yakalaması çok kısa vadede kriptoda sistemik risk ihtimalini kaldırırken, azalan tahvil getirileri ve düşen hisse endeksleri ortamında kripto varlıklar bir alternatif oluyor. Toplam kripto varlık değeri bu sabah itibariyle 1 trilyon dolar seviyesini yeniden aştı. Kriptolarda yukarı yönlü ivmenin devamını ise makro ekonomik gelişmeler etkilemeye devam edecek. Bugün açıklanacak ABD enflasyonunun beklenti altında kalması durumunda güvercin FED beklentilerinin artması bu ivmenin korunması açısından kritik olacak. Çünkü hızlı yükselişte dün bahsettiğimiz short squueze sebebiyle zarara uğrayan vadeli işlem pozisyonlarını kapatmak için açığa sattığı varlıkları almak zorunda kalınması da etkili oldu. Dün 100 milyon dolarlık Bitcoin (BTC) açığa satış pozisyonu zarar sebebiyle kapatılarak likidite oldu. Unutulmaması gereken bir başka durum ise şu an geleneksel finans piyasalarında yaşanan bankacılık krizinin büyümesi halinde hem kripto dahilinde riskli varlıklara olan iştah düşebilir hem de gelecek kripto yatırımları azalabilir. Bu nedenle konunun dikkatle izlenmesi gerekecek.


Kripto Gündem

  • USDC, 1 dolar çıpasını yeniden yakaladı.
  • Borçlanma prokolü Euler Finance, flash loan adlı yöntem ile 197 milyon dolarlık zarara uğradı.
  • FED, Silicon Valley Bankası’nın çöküşünü araştırmak için soruşturma açtı.
  • Meta, NFT projelerini şimdilik rafa kaldırdığını açıkladı.

YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.