Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

14 Aralık 2022 Bülten

Makro Bakış

Salı günü ABD piyasalarında enflasyon rallisi yaşandı. Kasım ayında aylık bazda %0.1 ve yıllık bazda %7.1 olarak açıklanan tüketici enflasyonunun beklentilerden daha hızlı azalması sebebiyle sonrasında endekslerde yoğun bir alıcılı seans gerçekleşti. Azalan enflasyon karşısında ABD Merkez Bankası’nın (FED) daha güvercin bir faiz artırım politikası izleyeceği beklentileriyle ABD tahvil getirilerinde keskin düşüşler görülürken, riskli varlıklara yönelik risk iştahı arttı. ABD endekslerinde veri açıklanması sonrası Nasdaq endeksinde %4.4’e kadar kazançlar görülmesine rağmen bu ralli kısa sürdü. Yatırımcılar daha önceki FED üyelerinden gelen şahin açıklamalar, istihdam ve üretici enflasyonundaki soğumanın daha tam gerçekleşmediğine dair işaretler doğrultusunda yön konusunda kesinlik için bugünkü FED toplantısından çıkacak açıklamaları ve faiz artırım planını bekliyor. Avrupa tarafında ise bu sabah İngiltere’den gelen enflasyon verileri beklentilerin altında kaldı. Enflasyon, kasım ayında aylık bazda %0.4 ve yıllık bazda %10.7 olarak açıklandı.


Bugün sabah saatlerinde piyasalarda genel olarak karışık bir görünüm hâkim. Vadeli işlemlerde, ABD endekslerinde pozitif görünüm bulunurken, Avrupa endekslerinin genel olarak satıcılı bir açılış yapması bekleniyor. Asya piyasaları ise genel olarak alıcılı seyrediyor.


Bugün tüm gözler FED FOMC toplantısında olacak. Toplantıdan FED gözlemcilerinin %83’i 50 baz puan artış bekliyor. Piyasalar, karardan daha çok toplantı sonrası gelecek ekonomik projeksiyon ve basın açıklamasına yoğunlaşacak.


Kripto Bakış

Dün açıklanan ABD TÜFE verisinin beklenti altında gelmesinin ardından Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) yukarı yönlü fiyatlanmaya geçti. Bu sabah saatlerinde Asya piyasasında hâlâ alıcı bir görünüm hakimken, riskli varlıklardaki işlem hacimleri artış gösteriyor. Bugün akşam saatlerinde açıklanacak olan FED faiz kararı, beklentilere paralel 50 baz puan artış olarak gelirse enflasyonda yavaşlamaya dair kanıtlar ortaya çıkacak. FED, 75 veya 25 baz puanlık bir faiz artırımı ile sürpriz yapmadığı müddetçe piyasanın önemli fiyat hareketleri yapması beklenmiyor. Faiz kararından çok gelecek açıklamaların fiyatlamalar üzerinde etki yapması beklentisi yoğunlaşıyor. Bitcoin’in şu an ki işlem hacmi 24 saatte 26 milyar dolar. BTC, 17.778 USD’lik fiyatlanma gösterirken, ETH ise 1.322 USD’de seyrediyor. ETH’de destek noktası 1.273 USD iken, BTC 17.350 USD bandının üstünde kalmaya çalışabilir. Teknik göstergeler RSI ve MACD yükselen bir fiyatlanmayı gösterse de Bitcoin’de 18.120 USD seviyelerine gelemeden geri çekilme gerçekleşebilir. Altcoinlerde ise Solana (SOL) piyasa değerine göre ilk 10 kripto içinde en çok kazanç kısmına geçenlerden biri oldu. Solana 13.87 USD fiyatlanmasında. BNB ise düşüşten sonra 274 USD bandına yükselmeyi başardı.


Kripto Gündem


  • Brezilya Merkez Bankası, 2024 yılında CBDC başlatacağını duyurdu.
  • Tesla, 2 yıl sonra piyasa değeri en düşük seviye olan 500 milyar doların altına düştü.
  • Avustralya, 2023'te kripto servis sağlayıcıları için çerçeve regülasyon planlıyor.YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.