Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

13 Ocak 2023 Bülten

Makro Bakış

Perşembe günü piyasaların merakla beklediği ABD tüketici enflasyonu açıklandı. Veri açıklanmadan önceki günlerde ABD Merkez Bankası’nın (FED) artık daha güvercin bir faiz artırım politikasına geçeceği beklentileri artmış ve salı günü FED Başkanı Powell’ın yaptığı konuşmasından da herhangi bir ipucu çıkmaması sebebiyle piyasalar FED’in patikasını tahmin etmek için dünkü enflasyon verisine odaklanmıştı. Dünkü enflasyon verisine göre çekirdek enflasyonun aralık ayında beklenti paralelinde %0.3, 2022 yılında ise %5.7 oranında arttığı açıklandı. Piyasalardaki optimizmin korunmasını sağlayan veri ise aylık enflasyon verisi oldu. Aralık ayında %0 olarak sabit kalması beklenen aylık enflasyon %0.1 oranında azalırken, yıllık bazda enflasyon beklentilerin paralelinde %6.5 oranında yükseldi. Enflasyondaki çoğu açıklamanın aylık enflasyon dışında beklentiler doğrultusunda gelmesi sebebiyle yükselişler kısıtlı kaldı. Hafta boyunca piyasalarda zaten bu yönde yukarı yönlü fiyatlamaların gerçekleşmesi ve dün açıklanan işsizlik başvurularının da beklenti altında kalarak güçlü istihdamın korunması da endekslerdeki ralliyi engelledi. Perşembe günü Nasdaq %0.50, S&P500 %0.34 ve Dow Jones %0.64 oranında yükselerek seans kapanışı gerçekleştirdi. Ons altın enflasyon verisi sonrası gevşeyen dolar ve tahvil getirileri etkisinde bugün yükselişini sürdürerek 1.900 dolar seviyesini zorluyor. Ayrıca sabah saatlerinde İngiltere ekonomik büyüme verisi açıklandı. Yıllık bazda ülke %0.2 büyüme gerçekleştirerek beklenti olan %0.3 seviyesinin altında kaldı.


Bugün Asya tarafında genel olarak alıcılı hava hâkim. Vadeli piyasalarda ise ABD endeksleri negatif - yatay bir görünüme sahipken, Avrupa endekslerinin alıcılı bir başlangıç yapması bekleniyor.

Bugün veri takviminin sabah açıklanan İngiltere GSYİH ve üretim verileri dışında görece sakin olması bekleniyor. FED FOMC üyesi Harker’ın konuşması ve Michigan tüketici beklenti anketi verilerine ek olarak Avrupa Birliği (AB) sanayi üretimi verileri takip edilecek.


Kripto Bakış


Haftanın kapanış gününde global endekslerdeki alıcılı görünüm devam etti. Dün açıklanan ABD enflasyon verisi beklenti doğrultusunda gelirken geri çekilmeler yaşanmadı. Buradaki görüntüde bilmemiz gereken hâlâ kısa süreli yükselişlerin genel görüntüde ayı piyasasında düşüş seyrinin ve durgun fiyatlanmaların daha bitmediğidir. Bitcoin (BTC) Kasım 2022 ilk haftasındaki fiyatlanmalara geri dönüyor. BTC, 19.000 USD seviyesini yeniden test edebilir. 4 saatlik grafikte 20.121 USD yatay trend çizgisinde belirlediğimiz seviyedeki dirençleri zorlayabilir. 17.000 psikolojik direnç noktasını yakın destek bölgesine aldı diyebiliriz. 2. büyük majör coin Ethereum (ETH) ise fiyat direncini BTC’ye göre daha dirençli ilerletiyor. Bunun anlamı oynaklık seviyesi Bitcoin’den düşük demek. Ethereum fiyatını 1.400 USD bandında tutundurmaya çalışıyor. Zincir üstü analitik firması Santiment'ten alınan veriler, 100 ila 10.000 ETH'ye (138.000$ ila 13.8 milyon USD’ye eşdeğer) sahip cüzdanların kasım ayının başından bu yana kripto para birimini biriktirdiğini ve yaklaşık 3.000 yeni köpekbalığı adresinin oluşturulduğunu gösteriyor. Glassnode zincir üstü metriklere baktığımızda BTC büyük birikim, Bitcoin'in arzının %13'ünün kâr getirdiğini gösteriyor. Altcoinlerde ise dün Avax ve Amazon iş birliğindeki AVAX fiyat yükselişi roket hızında oldu. Bu haftanın dikkat çekenleri FET, GMT ve AVAX oldu.


Kripto Gündem


  • Polygon Labs geliştiricilerinin güvenliği artırmak ve ücret yüksekliğini gidermek adına gerçekleşecek olan hard fork için öneride bulundular. Beklenen yükseltmenin 17 Ocak’ta gerçekleşmesi planlanıyor.
  • SEC kayıt dışı satışlar için, Genesis Global ve Gemini Trust’a dava açtı.
  • ARK Invest CEO'su Cathie Wood, dijital cüzdanların ve blockchain teknolojisinin, 2022'de hisse senedi piyasalarının büyük ölçüde görmezden geldiği "oyun değiştiren yenilikler" arasında olduğuna inandığını söyledi.

YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.