Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

13 Mart 2023 Bülten

Makro Bakış

Cuma günü ABD tarafında tarım dışı istihdam verisi beklentilerin oldukça üzerinde 311 bin olarak açıklanmasına karşın işsizlik oranının sürpriz şekilde %3.4 seviyesinden %3.6 oranına yükselmesi karışık mesajlar verirken, batan Silicon Valley (SV) Bankası’nın etkileri sürmeye devam etti. Bankanın özellikle teknoloji ve start-up şirketleri üzerinde yoğunlaşmasının getirdiği hem finansal hem teknoloji şirketlerindeki kartopu etkisi endişeleri sebebiyle cuma gün endekslerde satış baskısı yoğundu. Nasdaq 100 %1.38, S&P500 %1.45 ve Dow Jones %1.07 oranında kayıplarla kapanış yaptı. ABD hisse piyasalarında SVB etkisi sürerken, tahvil getirileri tarafında da bankacılık sektöründeki belirsizlik sebebiyle ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımlarını yakın zamanda durduracağı beklentileriyle gevşemeler yaşandı. ABD 2 yıllık tahvil getirileri %4.45 ve 10 yıllık tahvil getirileri %3.70 seviyesinin altına gerileyerek haftalık kapanış gerçekleştirdi. Bu gevşemenin sebebi ise FED gözlemcilerine göre FED’in 22 Mart tarihindeki toplantıda 50 baz puanlık faiz artış ihtimalinin sıfırlanması; beklentilerdeki 25 baz puan artış ve sabit bırakma ihtimallerinin yükselişi oldu. Ons altın hem belirsizlik döneminde güvenli liman olması hem de tahvil getirilerindeki azalış çerçevesinde 1880 dolar seviyelerini test ediyor.


Bugün Asya piyasaları cuma günkü ABD piyasalarındaki satışlara rağmen gevşeyen ABD faizleri etkisinde karışık görünümde. Vadeli işlemlerde ise Avrupa ve ABD endekslerinde önümüzdeki FED toplantısından artış olmayacağı beklentilerinin artmasıyla oldukça alıcılı bir hava hâkim.


Bugünün veri takviminde FED’den SV Bankası’nın yarattığı kriz ile ilgili gelen açıklamalar takip edilecek. Bu gece saatlerinde gelen özellikle SV Banka mudilerinin hesaplarının korunacağını ifade eden FED açıklaması piyasalarda alıcılı görünüme imkân verdi. Bugünün diğer veriler açısından sakin geçmesi beklenirken, salı günü açıklanacak ABD enflasyon verisi yatırımcıların odağında olacak.Kripto Bakış

Geçtiğimiz haftayı kapatırken New York’ta Ethereum’un (ETH) menkul kıymet olduğu iddiasıyla açılan dava, Silvergate ve Silicon Valley bankalarındaki krizler ve FED’in faiz artırımlarında 50 baz puana kadar çıkma ihtimali gibi kripto varlıklar üzerinde satış baskısı yaratan pek çok gelişme vardı. Bu gelişmeler yaşanırken hafta sonu ise dip alımlarını artıran birçok gelişme yaşandı. Silicon Valley Bankası’nın kapanışı sonrası bankacılık sektöründe sistemik riski azaltmak isteyen FED’in banka müşterilerinin paralarını %100 oranında korumaya alması ve benzer bankacılık krizlerini engellemek için şimdilik güvercin bir yol izleyeceği beklentilerinin artması sonrası ABD tahvil getirilerindeki gevşeme piyasada risk iştahını yeniden artırdı. FED’in özellikle SV Bankası’ndaki müşterilerini korumaya alması kripto piyasalarında özellikle stabilcoinlerdeki çıpa kaymasını engelledi. Circle’ın USD coin rezervlerinin bir bölümünün SV Bankası’nda olması sebebiyle USDC 1 dolar çıpasının altına gerileyerek, 0.88 USD dip seviyesine kadar geri çekilmişti. USDC ve diğer stabilcoinlerde hafta sonu yaşanan çıpa kaymasının pazartesi günü sona ermesi kripto varlıklara nefes aldırdı. Kripto varlıklarda finansal otoritelerin regülasyon baskısı sürmeye devam ederken, ABD tahvil getirilerindeki keskin düşüş de pazartesi günü küresel piyasalar ve kriptoda alıcılı havayı destekliyor. Bu hızlı toparlanmada bir başka önemli faktör ise piyasaya moral veren gelişmeler sonrası Bitcoin (BTC) ve ETC bazında short squeeze yaşanması. Short squeeze ise açığa satış yapmış yatırımcıların hafif yükseliş sonrası pozisyonlarını kapatmak için arz eksikliği olan ortamda açığa satış yaptığı varlıklar almak zorunda kalması sebebiyle varlıkta görülen hızlı yükselişi ifade ediyor. Özelikle 12 Mart tarihinde 150 milyon dolardan fazla short pozisyon likidite olmuş durumda. Bu sebeple özellikle pazartesi gününde kâr satışları da olabileceğinden dalgalı bir seyir ihtimali bulunuyor.


Kripto Gündem

  • Circle, Silicon Valley Bankası’ndaki 3.3 milyar dolara yeniden ulaşabildiklerini açıkladı.
  • Signature Bank, New York Finansal Otoritesi tarafından kapatıldı.
  • Silicon Valley Bankası, Amerikan finansal otoriteleri tarafında kapatılıp, banka varlıklarına devlet güvencesi verildi.
  • ABD kongre üyesi Tom Emmer, devletlerin CBDC ile vatandaşların finansal mahremiyetini kaldırarak bir silah gibi kullanabileceğini söyledi.
  • Ripple CEO’su, şirketin SV Bankası’nda bazı varlıkları olduğunu fakat genel olarak finansal durumlarının güçlü olduğu söyledi.

YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.