Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

13 Aralık 2022 Bülten

Makro Bakış

Hafta başında ABD piyasalarında kritik veriler öncesi alıcılı bir seans yaşandı. Çin’in COVID önlemlerini azaltması petrol fiyatlarını yukarı taşıması sonrası enerji şirketlerinde yükseliş görülürken teknoloji şirketlerinde de alıcılı bir görünüm vardı. Nasdaq %1.24, S&P 500 %1.43 ve Dow Jones %1.58 oranında yükseliş ile kapandı. Avrupa tarafında da iyi veriler açıklanmasına karşın genel olarak negatif bir görünüm vardı. İngiltere GSYİH verisi aylık bazda %0.5 oranında büyüyerek beklentilerin üzerinde açıklanırken sanayi üretimi, inşaat verileri de beklentinin üzerinde geldi. Japonya üretici enflasyonu da yatırımcı tahminleri üzerinde kasım ayında aylık %0.6 olarak açıklandı.


Bugün sabah saatlerinde piyasalarda genel olarak karışık bir görünüm hâkim. Vadeli işlemlerde, ABD endekslerinde pozitif-yatay görünüm bulunurken, Avrupa endekslerinin genel olarak alıcılı bir açılış yapması bekleniyor. Asya piyasalarında ise genel olarak Çin endeksleri hariç satıcılı bir görünüm mevcut.


Bugünün veri takviminde yatırımcılar ABD tüketici enflasyon verisine kitlenecek. Çarşamba günü yapılacak olan FED FOMC faiz toplantısı öncesi enflasyon verisinin faiz artırım yolu konusunda ışık tutması bekleniyor. ABD Kasım ayı TÜFE, aylık bazda %0.3 ve yıllık bazda da %7.3 olarak gelmesi bekleniyor. Piyasalarda daha önce beklenti üstü gelen üretici enflasyonu ve istihdam verilerinin ardından enflasyonun istenilen hızla düşmeyeceği ve FED’in şahin faiz artırımlarına devam edeceği endişeleri artmıştı. Bugünkü TÜFE verisinin beklenti altında gelmesi şahin FED konusunda endişelerin azalması için oldukça kritik olacak.


Kripto Bakış

Salı gününde kripto piyasalarda, geleneksel finans piyasaları gibi ABD’deki gelişmeler yön belirleyecek. Bugün ABD tüketici enflasyon verisinin beklenti altında olup olmayacağı ve sonrasında çarşamba günkü FED toplantısından gelecek olan gelecek faiz artırım planının genel olarak piyasanın yönünü belirleyebileceğini söyleyebiliriz. Salı sabah saatlerinde kripto varlıkların piyasa değeri 846 milyar dolar olarak düne göre hafif artış yaşanmış durumda. Bitcoin tarafına baktığımızda düne göre yükseliş göstererek 4 saatlik grafikte indikatörlerindeki görünüm saha alıcı bir duruma geçmiş durumda. 17.200 seviyesini dün gece saatlerinde aşsa da üzerinde fazla tutunamadı fakat 21 ve 14 barlık hareketli ortalamalarının üzerinde işlem görmesi yükseliş hareketleri için güç toplanmasına izin veriyor. ABD’den iyi verilerin gelmesi durumunda 17.416 ve 17.796 seviyelerini direnç olarak hedefleyebilir. Satış baskısının sürmesi durumunda 16.918 ana destek seviyesi bulunuyor. Bu seviye altında 16,740 ve 16,532 destek seviyeleri hedeflenebilir. Ethereum’da ise 1267 direncinin üzerinde fazla tutunamamış olduğu gözüküyor. ETH’de en azında satış baskısının artmaması için 1250 seviyesi üzerinde kalması bugün de önemini koruyacak. ABD tarafından gelecek olan verilerin iyi olması halinde yükselişler için 1281 ve 1306 seviyelerinin direnç olarak hedeflenebilir. Satış baskısının devamı halinde ise 1240 ara dip seviyesi ve sonrasında 1228 seviyesi ve 1218 seviyeleri destek olmasını bekliyoruz. Bugün gündem Makro ekonomi verilerinde gelecek haberler ile şekilleneceğinden volatil hareketler görülebilir olup sert hareket kırılımları yaşanabilir.


Kripto Gündem


  • Eski FTX CEO ve Kurucusu Sam Bankman-Fried Bahamalar’da tutuklandı. Eski CEO’nu Amerika’ya iade edilmesi bekleniyor.
  • JP Morgan araştırmasına göre ABD halkının %13’ünün kripto varlıklara yatırım yapmış durumda. 2020 yılında ise bu rakam %3 civarındaydı.
  • Bitcoin Lightning Network, Avrupa ve Afrika arası fiat para transferi için bir projede kullanılmaya başlıyor. Fiat para otomatik olarak BTC’ye dönüştürülüp transfer edildikten sonra alıcıya otomatik olarak fiat para cinsinden geri dönüşüyor.
  • Reddit sitesi kullanıcıları 5 milyondan fazla NFT avatarı poligon ağı üzerinde mint etti.
  • Londra ve ABD Nasdaq borsaların işlem gören Bitcoin mining firması Argo Blockchain, yeterli varlıklarının bulunmadığını ve ekipmanlarını satmaya başlamak için görüşmelere başladığını bildirdi. İflas başvurusunun da bir ihtimal olduğunun da altını çizdi.YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.