Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

12 Ocak 2023 Bülten

Makro Bakış

Çarşamba günü piyasalarda ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımında daha fazla güvercin olabileceği beklentilerinin artması ve teknoloji şirketlerinden gelen iyi haberlerin etkisinde alıcılı bir görünüm vardı. Çarşamba günü Nasdaq %1.76, S&P500 %1.28 ve Dow Jones %0.80 oranında yükselişlerle kapanışlar gerçekleştirdi. Brent petrol ise ABD petrol rezervlerindeki artışa rağmen piyasadaki optimizm sebebiyle 82 dolar seviyesinin üzerinde seyrediyor. Avrupa endeksleri de ABD tarafından gelen olumlu havayı takip ederek yükseliş ile kapanış yaptı. Çin’de bu sabah açıklanan enflasyon rakamlarına göre tüketici enflasyonu 2022’de yıllık bazda %1.8 artarken, aynı dönemde üretici enflasyonu ise %0.7 oranında azaldı.

Bugün açıklanacak ABD enflasyon verisi öncesi Asya tarafında genel olarak alıcılı hava hâkim. Vadeli piyasalarda ise ABD endeksleri negatif - yatay bir görünüme sahipken, Avrupa endekslerinin alıcılı bir başlangıç yapması bekleniyor.

Bugün veri takviminde ABD enflasyon verisi piyasaların odağında olacak. Yatırımcılar ABD’den güçlü istihdam verilerinin bozulmaması sebebiyle enflasyon verisindeki düşüşün sürmesi piyasalardaki alıcılı havanın bozulmaması için kritik öneme sahip. Aralık ayında yıllık bazda ABD TÜFE beklentisi %6.5 olup, beklenti üzerinde açıklanması durumunda piyasadaki havanın negatif yöne dönmesi muhtemel. Günün takip edilecek bir başka verisi ise ABD işsizlik başvurusu olacak.


Kripto Bakış


Bugün alıcılı görünüm devam ediyor. Kripto ekosisteminde fiyatlanmalar Bitcoin (BTC) ve Ethereum’da (ETH) beklenen direnç noktalarının üzerinde seyretse de altcoin dünyası çoğunlukla pozitif ve karışık fiyatlanmada ilerliyor. Bugün açıklanacak olan ABD enflasyon verisindeki düşüş beklentisi hem kriptoları hem de emtia tarafını alıcılı görünüme çevirdi. Bitcoin 18.163 USD belirlediğimiz band aralığından yukarı çıkıyor. Ethereum ise 1.400 USD bandında sabit kalmaya çalışıyor. BTC, 14 Aralık 2022’den bu yana ilk kez 18.000 dolar bandının üzerine çıktı. Litecoin (LTC) ise 2023 halving zamanı yaklaşırken bir önceki döngülerde olduğu gibi iyi bir performansla giriş yapacak mı? Zincir üzeri metriklerde halving’den sonra ciddi fiyat düşüklüğü gözlemleniyor ama bunun kâr oranlarındaki satış kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz. AVAX ise güne fiyatlanmasını boğa yatırımcılarının iştahını açarak başladı. Teknoloji şirketi Amazon ile iş birliği yaptıklarını açıkladı. Amazon tarafından yapılan açıklamaya göre Amazon Web Services (AWS) hizmetinde sunulacak olan blok zinciri çözümleri için AVAX kripto parasının temel aldığı Avalanche ağı seçildi. Kripto ekosistemin büyümesi böylelikle sağlanırken AVAX fiyatını 15.35 USD seviyesine getirdi.


Kripto Gündem


  • El Salvador, Bitcoin tahvillerine izin verecek Dijital Menkul Kıymetler Yasası’na geçti.
  • FTX borsası 5 milyar dolar üzerinde kripto varlıklarını kurtarabildi.
  • İngiltere Hazinesi, Dijital Pound için hazırlık yapıyor.
  • Jim Cramer, tabloların piyasanın önümüzdeki birkaç ay boyunca toparlanabileceğini gösterdiğini söyledi.
  • SEC Başkanı Gensler, kriptoların vahşi batı olduğunu ve çoğu tokenin başarısız olacağını dile getirdi.

YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.