Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

12 Aralık 2022 Bülten

Makro Bakış

Geçtiğimiz cuma günü, piyasalara enflasyon baskısı hâkim oldu. Geçtiğimiz hafta boyunca genel olarak ABD ekonomisinde yavaşlamanın başlamadığı ve enflasyonun indirilmesi için daha fazla faiz artırımlarına ihtiyaç olacağı endişesi bulunuyordu. Bu sebeple cuma günü piyasaların odağı, ABD üretici enflasyon verisindeydi ve kasım ayında ABD ÜFE aylık bazda %0.3 ve çekirdek ÜFE ise %0.4 açıklanarak beklentilerin üzerinde geldi. ABD üretici enflasyonunun beklentilerin oldukça üzerinde açıklanması piyasalardaki şahin ABD Merkez Bankası (FED) endişelerini artırarak alıcılı havayı tersine çevirdi. Hem ABD hem de Avrupa endekslerinde geri çekilmeler görüldü. Geçtiğimiz cuma günü Nasdaq %0.64, S&P500 %0.73 ve Dow Jones %0.90 oranında geri çekildi.


Bugün sabah saatlerinde piyasalarda genel olarak negatif bir görünüm hâkim. Vadeli işlemlerde, ABD endekslerinde satıcılı görünüm bulunurken, Avrupa endekslerinin genel olarak negatif bir açılış yapması bekleniyor. Asya piyasalarında ise genel olarak satıcılı bir görünüm mevcut.


Bugünün veri takvimi salı ve çarşamba günleri beklenen ABD tüketici enflasyonu ve FED faiz toplantısı öncesi sakin. İngiltere’den gelecek olan GSYİH ve sanayi üretim verileri dışında bugünün sakin geçmesi bekleniyor.


Kripto Bakış

Pazar akşamı Ethereum (ETH) 1.273 USD bandının üstünde kalmaya çalışırken, Bitcoin (BTC) ise 17.000 USD bandına tutunamadı. 12 Aralık sabahı Çin endeksleri açılışta satıcılı başladı ve kripto piyasası düşüşe geçti. Litecoin (LTC), kazanç olarak karşımızda dirençli bir fiyatlanma gösteriyor. Salı günü başlayacak olan FOMC toplantısından beklenen 50 baz puan artış kripto ekosistemindeki fiyatlanma konusunda etkili olmaya devam edecek. Tüketici fiyat endeksi ekim ayında %7,7 oranına geriledi. FED ise enflasyonun %2 oranına kadar inmesini hedefliyor. Bitcoin yukarı yönlü iyileştirme fiyatını uzun sürdüremese de teknik tarafta bir vadeli işlem açık pozisyonlarda long pozisyon tasfiyeleri ufak boyutlarda gerçekleşti. Ethereum ise durgunlaşan bir fiyatlanmaya Bitcoin’den önce geçti. Bu özellikle güncelleme sonrası staking olan Ethereum tokenlarının daha para çekme kısmına henüz geçmediğinin etkisinde kaldığını gösteriyor. Altcoinlerde geçtiğimiz haftadan bu yana GameFi ve Metaverse coin’leri yükseliş gösterdi AXS, Axie Infinity geçtiğimiz hafta %25 artış yaşadı. EOS ise kripto varlıklarda en çok fon oluşturan bir ağ olarak geçiyor günümüzde. EOS, Ethereum’a alternatif ağ olarak geliştirme amaçlı çıkarılmıştı. Geçen haftanın ilgi çekenlerinden olan EOS, %15 artış yaşadı. Bugün ise Apecoin (APE) dikkat çekiyor. Ayı yatırımcı hakimiyeti ön planda olan kripto piyasasında Apecoin yükselişte görünüyor.


Kripto Gündem


  • Ethereum ölçeklendirme çözümü paketi Arbitrum’da bir borç verme platformu olan Lodestar Finance, hack saldırısına maruz kaldığını duyurdu. Şirket tarafından yapılan açıklamada gerçekleşen bu saldırıda yaklaşık 7 milyar doların çalındığını açıklandı.
  • Bank of England, kendi başına bir kullanıcı cüzdanı geliştirmeyeceğini belirtse de “Hem banka hem de özel sektör için işlevsel gereksinimleri keskinleştirmesinin bir yolu olarak uçtan uca kullanıcı yolculuğunu” keşfetmek ve CBDC ürününü “daha somut hale” getirmek istiyor.
  • İnternet Computer’ı geliştiren kâr amacı gütmeyen kuruluş Dfinity Fondation, Shiba Inu ağına entegre edeceğini duyurdu. Yakın zamanda ise şirket Bitcoin ile mainnet entegresini açıklamıştı. Bitcoin üzerine akıllı sözleşme işlevselliği getirdi ve blockchain köprüleri ve diğer üçüncü taraf olmadan Bitcoin tutup gönderebileceği ve alabileceği L2 (katman 2) görevi görüyor.
  • Elon Musk, Twitter’ın tweet atma özelliğindeki karakter sınırını 280’den 4000’e çıkaracağını söyledi.
  • FED, 2023’te bir durgunluk beklediklerini açıkladı.


YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.