Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

11 Ocak 2023 Bülten

Makro Bakış

Salı günü merakla beklenen ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Powell’ın konuşmasında piyasalar beklediğini bulamadı. Powell konuşmasında para politikasına dair bir ipucu vermezken, enflasyonun indirilmesi için popüler olmayan kararların alınmasına ihtiyaç olabileceğinin altını çizdi. ABD endekslerinde inişli çıkışlı bir seyir görülse de seans sonunda pozitif hava korundu. Dün Nasdaq %0.88, S&P500 %0.70 ve Dow Jones %0.56 oranında kazançlar ile kapanış yaptı. Avrupa endekslerinde ise dün Powell konuşması öncesi ihtiyatlı hava sebebiyle genel olarak negatif - yatay çizgide kapanışlar gerçekleşti. Yarınki enflasyon verisi öncesi ABD tahvil getirilerinde bu sabah hafif geri çekilme yaşansa da hafta başına göre yükseliş sürüyor. Ons altın ise daha az faiz artırımı ve zayıf dolar beklentisiyle 1.890 dolar seviyesinin hemen altına yükselerek işlem görüyor.

Bugün Asya tarafında genel olarak alıcı hava hâkim. Vadeli piyasalarda ise ABD endeksleri yatay bir görünüme sahipken, Avrupa endekslerinin dünkü ABD piyasa kazançlarını takip ederek alıcılı bir başlangıç yapması bekleniyor.

Bugün veri takviminin sakin geçmesi öngörülüyor. Petrol yatırımcıları ABD ham petrol verilerini takip ederken, küresel piyasalar Powell’ın dünkü konuşmasından ipucu çıkmaması sebebiyle FED’in gelecekteki adımlarını tahmin etmek için perşembe günkü enflasyon verisini beklemeye devam edecek.


Kripto Bakış

FED Başkanı Powell’ın konuşmasından beklenen ipuçları gelmezken, kripto tarafında olumlu hava devam ediyor. Santiment verilerine göre; Bitcoin (BTC) tarafında 10 Ocak 2023 tarihinde 2022 yılından beri kâr eden yatırımcı sayısı bazında en kârlı 2. gün yaşandı. BTC için bir başka iyi haber ise madencilerden geldi. 2022 yılında yükselen enerji fiyatları ve azalan BTC fiyatı sebebiyle kârlılık elde etmekte zorlanan madenciler sürekliliklerini sağlamak için ellerindeki Bitcoin rezervlerini ve mining cihazlarını satmaya başlamışlardı. Glassnode’a göre; madencilerin elindeki Bitcoin rezervleri artarak son 1 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Piyasalara genel olarak baktığımızda toplam kripto piyasa değeri son 24 saatte %0.87 artışla 857 milyar dolar piyasa değerine ulaştı. Hem geleneksel hem de kripto piyasaları perşembe günü açıklanacak olan ABD enflasyon verisine kilitlendi. Alıcılı havanın yoğun olması ve optimizmin artmasıyla altcoinlerde özellikle de meme coinlerde sert hareketler görülebilse de Bitcoin ve Ethereum gibi coinlerde yarına kadar seyirlerin daha yatay bir bantta olması bekleniyor.


Kripto Gündem


  • İngiltere Parlamentosu’nun kripto regülasyonunu önümüzdeki haftalarda tartışması bekleniyor.
  • En büyük website yapım platformlarından biri olan WIX, kullanıcılarının sitelerinde kripto ödemelerini kabul etmek için bir şirket ile iş birliğine gidiyor.
  • Kaynaklara göre Twitter, site içerisinde içerik üreticilerine bahşiş için kullanılacak Coins isimli dahili token özelliğini yakın zamanda çıkaracak.
  • Solana tabanlı meme coin BONK, Magic Eden üzerinden 15 bin parçalık bir NFT koleksiyonu çıkaracak.
YASAL UYARI


Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.