Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

10 Ocak 2023 Bülten

Makro Bakış

Haftanın ilk işlem gününde ABD endekslerinde bekleyiş hâkim oldu. Bugünkü ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Powell’ın konuşmalarına odaklanan endekslerde dün yatay kapanışlar yaşandı. Pazartesi günü S&P500 %0.08 ve Dow Jones %0.34 oranında geri çekilirken, teknoloji odaklı Nasdaq endeksi gevşeyen tahvil getirileri etkisinde %0.64 oranında arttı. ABD tahvil getirileri ise FED’in güvercinleşeceği beklentileriyle baskı altında olmaya devam ediyor. 2 yıllık getiriler %4.20 ve 10 yıllıklar %3.50 seviyelerinin hemen üzerinde seyrediyor. Avrupa tarafında ise FED hakkındaki beklentilere ek olarak Almanya sanayi üretiminin dün beklentilerin üzerinde gelmesi ve Çin’deki yeniden açılmanın etkisiyle endekslerde alıcılı görünüm hakim oldu.

Bugün piyasalar Powell’ın konuşmasını beklerken, Asya tarafında genel olarak satıcılı hava hakim. Vadeli piyasalarda ise ABD ve Avrupa endekslerinde genel olarak negatif bir görünüm bulunuyor.

Bugün veri takviminde akış az olsa da piyasalar açısından önemli bir gün. Küresel piyasaların kulağı bugün FED başkanı Powell’ın konuşmasında olacak. Perşembe günkü ABD enflasyon verisi öncesi yatırımcılar FED’in planladığı faiz artırım politikasının oluşan beklenti gibi daha az şekilde mi yoksa daha mı şahin olacağını Powell’ın konuşmasında arayacaklar.


Kripto Bakış

Bugün global piyasaları takip ederken FED Başkanı Powell’ın konuşması riskli varlıklarda volatilite yaratabilir. Hafta başından bu yana kripto kışındaki durgun fiyatlanmalardaki fırsat alımları devam ediyor. Altcoinler üzerinde özellikle hafta başından bu yana metaverse ve GameFi tokenları dikkat çekti. Sabah saatlerinde ise birçoğu kâr satışına dönerken, majör coinlerimiz Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) direnç bölgelerini destek bölgelerine çevirmeye devam ediyor. Ethereum 1.300 USD bandında destek oluşturmaya biraz daha devam edebilir. Bitcoin fiyatı, 16.800 USD seviyesinin üzerinde pozitif bir bölgede kaldı. BTC, 17.000 USD seviyesinin ve saatlik görünümde 100 mumluk basit hareketli ortalamanın üzerinde net bir kapanış yaptıktan sonra artışını genişletti.

Kripto piyasası güvenli limanları ufukta görmeye çabalarken, DeFi geçtiğimiz yılın 2. çeyreğinde yaşadığı saldırı ve çöküşlerden sonra toparlanmasını devam ettiriyor.

Fetch.ai (FET), Eylül 2021'deki tüm zamanların en yüksek seviyesinden hâlâ %87 aşağıda olsa da aralık ayında %45 yükselen ve ardından 2023'te şimdiye kadar %78'lik bir hareketle en son yükselişiyle manşetlerde yer aldı. Bunu, bu ay %15 artışla RLC ve bu ay %27 artışla OCEAN gibi bazı diğer BSC’deki AI coinleri için benzer mini boğa koşuları izledi. Multiverse (AI), Vai (VAI), Image Generation AI (IMGNAI) ve diğerleri gibi daha az bilinen bazı AI kripto varlıkları da Uniswap’te patladı.

Uniswap demişken Dune analitik firmasının verisine göre havuzdaki likidite oranında geçen seneye göre ciddi bir düşüş yaşandı. TVL toplam kilitli değeri 3,3 milyar dolardan 2,5 milyar dolara geriledi. Fakat diğer perspektifte Uniswap coin’i MVRV oranı iyileşmeye devam etti. MVRV oranı bir tokenın adil fiyatı ve piyasa değerinin maliyetini gösterir. Ayrıca, günlük aktif kullanıcılardaki düşüş ve kârlardaki işlemler, adreslerin UNI'lerini elinde tutmaya devam ettiği gerçeğine bir şekilde işaret ediyor.


Kripto Gündem


  • MicrosoftT, ChatGPT sahibi OpenAI'da 10 milyar dolar değerinde %49 hisse satın almak için görüşmelerde bulunuyor.
  • Guinness Dünya Rekorları, Elon Musk'ın tarihteki en büyük kişisel servet kaybı (200 milyar dolar) rekorunu kırdığını duyurdu.
  • Aptos (APT) 24 saat içerisinde %37.6 değer kazandı.
  • Rusya hükümeti, devam eden yaptırımların ortasında bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) kullanarak, sınır ötesi bir ödeme sistemi geliştireceklerini açıkladı.
  • Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu (CFTC), Mango Markets'i hackleyen Avraham Eisenberg'e dava açtı.

YASAL UYARI


Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.