Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

10 Mart 2023 Bülten

Makro Bakış

Perşembe gününde ABD piyasalarında seans başlangıcında, dün açıklanan işsizlik başvuruları verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi sonrası istihdam verilerinde ABD Merkez Bankası’nın (FED) istediği yumuşamanın gerçekleşeceği beklentisiyle hem alıcılı bir hava hem de ABD tahvil getirilerinde geri çekilmeler gerçekleşmişti. Bu pozitif seyir ise maalesef uzun sürmedi. SVB Financial Group adlı genellikle Silikon Vadisi’ndeki teknolojik yatırımlara finansman sağlayan bir yatırım bankasının 1.8 milyar dolar zarar açıklamasının ardından 2.25 milyar dolar sermaye artırımı ihtiyacına sahip olduğunu söylemesi ve şirketin beklentilerinde negatif durumun daha da süreceğini belirtmesi sonrası şirket ve diğer bankacılık endekslerinde büyük bir geri çekilme yaşandı. Bankacılık sektöründeki satışlar ise diğer hisselere sıçradı. ABD tahvil getirilerinde ise dün gevşeme gerçekleşmesine rağmen, resesyon işareti sayılan kısa vadeli faizlerin uzun vadeli faizlerden yüksek olması durumu zirve yaptı. Perşembe günü 2 yıllık getiriler, 10 yıllık getirilerin 100 baz puan üzerine çıkarak tarihi bir zirve yaptı. Bu görünüm sebebiyle gevşeyen tahvil getirilerinin etkisi oldukça kısıtlı kaldı. Nasdaq 100 endeksi %1.80, S&P 500 %1.85 ve Dow Jones %1.66 oranında kayıplarla kapanış gerçekleştirdi. Cuma sabah saatlerinde Japonya Merkez Bankası faiz toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda Japonya beklentiler doğrultusunda negatif faiz oranını korudu. Sabah açıklanan Almanya enflasyon verisi ise beklentiler doğrultusunda yıllık %8.7, aylık olarak da %0.8 oranında gerçekleşti.

Perşembe gününde Asya piyasaları ABD’deki kayıpları takip ederek negatif görünümde. Vadeli işlemlerde ise Avrupa ve ABD piyasalarında dünkü satıcılı havanın takip edileceği görülüyor.

Bugünün veri takviminde piyasalar tarım dışı istihdam verisinden gözlerini ayırmayacak. FED Başkanı Powell da bu haftaki konuşmasında faiz artırım kararında dikkatle izlenen verinin kritik bir yeri olduğu ifade etmişti. Dün açıklanan işsizlik başvurular verisinin beklentilerin hafif üzerinde açıklanması piyasalarda bugünkü tarım dışı istihdam verisinin de beklentiler aşağısında geleceği umudunu artırmıştı. 205 bin artış beklenen tarım dışı istihdam verisinin beklenti aşağısında gerçekleşmesi durumunda piyasada alım hareketleri gerçekleşmesi beklenirken, beklentinin üzerinde gelmesi durumunda piyasalarda negatif yönünün artması bekleniyor.


Kripto Bakış

Geçen hafta pek çok büyük kripto şirketlerinin kripto ve fiat para işlemlerinde kullandığı Silvergate bankasındaki mali kriz sebebiyle kripto varlıklarda toplam piyasa değeri 1 trilyon dolar seviyesinin altına gerilemişti. Silvergate bankasındaki işlemlerin durdurulması sonrası birçok borsanın dolar bazında transferleri yavaşlatması, piyasa likidite ve hacimde azalmalara yol açması sonrası kripto varlıklarda olası haberlerde sert piyasa hareketlerinin görülebileceği bir ortam bulunuyordu. Dün kripto ekosisteminde ABD piyasalarında teknoloji şirketlerine finansman sağlamasıyla tanınan bir bankanın mali açıdan zor durumda olduğunu açıklamasıyla başlayan satışlar önce bankacılık sektöründe sonrasında da tüm diğer hisse endekslerinde satışa yol açtı. Tahvil getirilerinin dünkü işsizlik başvuruları sonrası gevşemesi ise bu geri çekilme karşısında etkili olamadı. Hem küresel piyasalardaki risk iştahının azalması hem de kripto varlıklara yönelik projelere de finansman sağlayan bir şirket olması iki açıdan da kripto varlıklar üzerinde bir baskı oluşturdu. Buna ek olarak asıl katalizör diyebileceğimiz bir gelişme yaşandı. New York savcılığının bir borsaya açtığı davada Ethereum’u (ETH) menkul kıymet olarak tanımlaması ve de izinsiz menkul kıymet satışına aracılık ettiğini iddia etmesi Ethereum başta olmak üzere diğer proof of stake coinler üzerinde satış baskısı yarattı. Çekilen piyasalarda Bitcoin de (BTC) paralel şekilde negatif seyri izledi. Bahsettiğimiz Silvergate krizi sebebiyle de kripto varlıklardaki dünkü satış oldukça sert şekilde gerçekleşti. Cuma sabah saatlerinde toplam kripto varlıkların toplam piyasa değeri 900 milyar doların altına gerilemiş durumda. Bugün özellikle haber akışları piyasayı etkilemeye devam edecek. Bugünkü ABD tarım dışı istihdam verisinde beklentilerin altı veya üstünde açıklamalar kripto varlıklarda da regülasyon ve likidite sorunları devam ederken, fiyatlama bandının yerini belirlemesi açısında kritik olacak. Beklenti aşağısında ABD istihdam verisinin açıklanması güvercin FED beklentileriyle kripto tarafında tepki alımlarına alan bırakırken, beklenti üstünde ise satış baskısı artabilir.


Kripto Gündem

  • Bankalararası mesajlaşmalar şirketi SWIFT, CBDC projeleri için daha fazla test yapacağını duyurdu.
  • Silvergate bankası, gönüllü olarak kapanacağını duyurdu.
  • Amerika Adalet Bakanlığı, iflas eden kripto borçlanma firması Voyager’ın varlıklarının satışının mahkeme tarafından menkul kıymet kabul etmeyip, satışına izin verilmesi kararına itiraz ederek temyize başvurdu.
  • Meta, merkeziyetsiz ve Twitter’ın rakibi olacağını söyledikleri bir sosyal medya platformunu geliştirdiklerini söyledi.
  • ABD Başkanı Biden, kripto madenciliğinde kullanılan elektriğe %30 vergi getirme teklifinde bulundu.

YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.