Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

1 Mart 2023 Bülten

Makro Bakış

Salı günü şubat ayının son gününde endekslerde zayıf görünüm devam etti. Dün açıklanan CB tüketici güveni endeksi beklentilerin aksine düşüş gösterdi. Nasdaq %0.13, S&P 500 %0.30 ve Dow Jones %0.71 oranında kayıplarla dün seans kapanışı gerçekleştirdi. ABD Merkez Bankası (FED) konusunda piyasalarda beklentilerin şahinleşmesi riskli varlıkların fiyatlamasını aşağıya doğru çekmeye devam ediyor. ABD tahvil getirileri sabah saatlerinde hafif artış ile 2 yıllıklarda %4.84 ve 10 yıllıklarda ise %3.94 seviyesine ulaştı. Tahvil getirilerindeki yukarı yönlü harekete rağmen dolar endeksinde zayıflama devam etti. Bu gece saatlerinde açıklanan Çin PMI verileri, COVID karantinaları sonrası toparlanmakta zorlanan ekonomide hızlı bir yükseliş gerçekleştirdiğine işaret etti. Veri sonrası Yuan’daki değerlenme ile dolar endeksi 104.75 seviyesinin aşağısında seyrediyor. Zayıflayan dolar karşısında ise ons altın yukarı yönlü hareketlere alan bularak 1840 dolar seviyesinin yukarısına kendini atabildi. Çin’den gelen iyi ekonomik veriler sonrası talep tarafının güçleneceği beklentileriyle artan ABD rezervlerine rağmen brent petrol sabah saatlerinde 84 dolar seviyesinin üzerinde seyrediyor.

Çarşamba günü Çin’deki beklenti üstü gelen PMI verilerinin etkisinde Asya endekslerinde alıcılı bir görünüm mevcut. Vadeli işlemlerde ise hem Avrupa hem de ABD piyasalarında pozitif havanın hâkim olduğu gözüküyor.

Bugün veri takviminde Avrupa ülkelerinde gelecek olan üretim PMI verileri ve Almanya şubat ayı enflasyon verileri yakında takip edilecek. Almanya işsizlik ve işsizlik değişimi verileri de aynı şekilde odak noktasında olacak. ABD tarafına geldiğimizde ise ISM üretim ve petrol rezerv verileri piyasalar tarafından izlenecek.


Kripto Bakış

Çarşamba gününde kripto varlıklar üzerinde FED baskısı devam etmesine rağmen bugün açıklanan Çin ekonomik verilerinin beklenti üzerinde ve toparlanmaya işaret etmesi hem ABD doları üzerinde gevşeme yaratarak varlık fiyatlarını yukarı çekti hem de piyasalardaki risk iştahını artırdı. Veri öncesi 1.01 trilyon dolara kadar geri çekilen kripto ekosistemi veri sonrası gelen pozitif hava ile 1.04 trilyon dolara kadar yükseliş gösterdi. Kripto piyasalarındaki alıcı hava bugün sürmesine rağmen asıl büyük faktör olan FED faiz artırım konusunda beklentilerin değişmemesi ise kazanımları kısıtlamaya devam ediyor. Dün bahsettiğimiz regülasyon konusundaki belirsizliğin ise geleneksel finans oyuncuları üzerinde etkileri görülmeye başladı. Visa ve Mastercard’ın kripto iş birliği ve projelerini şimdilik ertelemesi de bir örnek olarak karşımıza çıkıyor. DeFi projelerindeki gelişme ve başarılara rağmen kripto varlık piyasasının yeniden yükselişe geçmesi için dışarıdan kaynağa ve adaptasyon artışına hâlâ ihtiyacı bulunuyor.

Bitcoin (BTC) tarafında günlük grafikte bugünkü yükselişe rağmen teknik indikatörlerinde olumsuz hava sürmeye devam ediyor. Yukarı yönlü hareketin devamı için 14 günlük hareketli ortalaması olan 23.908 USD seviyesi üzerinde kapanış yapması kritik görülüyor. Bu seviye üzerindeki bir başka direnç ise 24.300 USD olarak karşımıza çıkıyor. 23.400 USD-23.385 USD bölgesi, 22.800 USD ve 22.315 USD seviyeleri destek noktaları olarak gösteriliyor.

Ethereum (ETH) için günlük grafikte 1.620 USD ve 1.588 USD seviyelerinin destek seviyeleri olmaya devam etmesi bekleniyor. 1.665 USD, 1.685 USD ve 1.730 USD seviyelerinin de direnç noktaları olması beklenebilir.

Solana’da (SOL) günlük grafikte 22.80 USD, 23.65 USD, 24.23 USD direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. SOL için 22.30 USD ara destek seviyesi altında 21.84 USD ve 20.76 USD seviyeleri destek konumunda bulunmaya devam ediyor.

Ripple (XRP) için günlük grafikte 0.3850 USD – 0.3875 USD bölgesinde direnç konumunu korurken, bu seviyenin aşılması durumunda 0.3913 USD seviyesi bir başka önemli direnç noktası olabilir. 0.3689 USD- 0.3680 USD bölgesinde güçlü bir destek seviyesi bulunmakla beraber 0.3770 USD seviyesi de kritik bir ara destek seviyesi olarak takip edilebilir.


Kripto Gündem

  • Reuters’ın haberine göre Visa ve Mastercard yeni kripto iş birliğini şimdilik rafa kaldırdı. Kripto varlıklar ile ilgili bazı ürün ve servislerini piyasa şartları ve regülasyon konusu düzelene kadar erteleme kararı aldı.
  • Unity oyun motoru, Solana ve Tezos’un dahil olduğu 13 kripto “platformunu” kendi platformuna entegre etti.
  • Tel Aviv Borsası, kripto varlıkları sunmak için bir teklif sundu.
  • Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Ethereum ağındaki işlemler için transfer ücretlerini düşürme konusunda daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi.
YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.