Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

09 Ocak 2023 Bülten

Makro Bakış

Cuma günü tarım dışı istihdam ve işsizlik oranları beklentilerden iyi şekilde güçlü açıklansa da daralmaya işaret eden hizmet PMI ve yavaşlayan maaş büyüme verileri ABD endekslerinde ABD Merkez Bankası (FED) konusunda moralleri yüksek tuttu. Cuma günü Nasdaq %2.78, S&P500 %2.28 ve Dow Jones %2.13 oranında yükselerek haftanın son gününü ralli ile kapattı. Cuma sabah saatlerinde ons altın, 1.845 dolar seviyesinin hemen altında işlem görürken, veriler sonrası FED’den daha yavaş faiz artırımı beklentilerinin artmasıyla yükselişe geçerek hafta sonuna 1.869 dolar seviyesinden girdi. Bu sabah saatlerinde altın yükselişini sürdürerek 1.885 dolar seviyesinin hemen altında işlem görüyor. Brent petrol ise Çin’de dün karantinaların bitmesiyle yükseliş gösterse de 80 doların hemen altındaki seyrini devam ettiriyor.


Bugün Asya tarafında Çin’in karantina sonrası yeniden açılma kararını dün uygulamasıyla alıcı hava hâkim. Vadeli piyasalarda ise ABD ve Avrupa endekslerinde genel olarak pozitif bir görünüm söz konusu.


Bugün veri takviminin genel olarak sakin geçmesi bekleniyor. Almanya sanayi üretimi verisi dışında volatilite yaratması beklenen başka veri bulunmazken, Japonya piyasaları bugün tatil olacak.


Kripto Bakış

Kripto piyasası, Çin sınırlarının açmasıyla birlikte sabah saatlerinde Asya bölgesiyle yeni haftaya pozitif başladı. Dolar endeksine ters korelasyonu devam ettiren Bitcoin (BTC) grafiğindeki alıcılı görünüm Ethreum (ETH) ve altcoinlere yansıdı. Birçok altcoin ralli görüntüsü gerçekleştirdi. Bitcoin’in düşük oynaklığı satın alma fırsatından yararlanmak isteyenleri ve büyük yatırımcıların ilgisini çekmeyi başarıyor diyebiliriz. Fakat hâlâ durgunluk döneminin bir süre daha süreceğini makro ekonomik piyasa gidişine ve kripto ekosistemindeki likiditeye bakarak tekrar hatırlatmalıyız. Büyük ve perakende yatırımcıların ilgisi Glassnode tarafından sağlanan verilerle gösterildi. Örneğin, 0.1 veya daha fazla coin tutan adres sayısının tüm zamanların en yüksek seviyesi ATH olan 4.212.110'a ulaştığı görüldü. Bitcoin için toplam madenci geliri son birkaç hafta içinde 573 BTC'den 978 BTC'ye yükseldi. Artan madenci geliri, Bitcoin madencileri üzerindeki satış baskısını azaltabilir. Fiyatlanmalara baktığımızda Solana (SOL) ve Cardano (ADA) pazartesi sabah saatlerinde %21 artışla yüksek seviyeler belirlediler. Solana (SOL) geçtiğimiz hafta meme token olan BONK’tan destek aldı. Ethereum ise 1.300 USD direnci üzerine çıkmayı başardı yukarı yönlü 4 saatlik yeşil mum hareketi oluşturmaya devam ediyor.


Kripto Gündem


  • Core Scientific, Celsius için barındırdığı 37 bin madencilik teçhizatını kapattı. Core Scientific, Celsius ile olan anlaşmanın iptal edilmesinin, Bitcoin 16.700 USD civarında kaldığı sürece ayda 2 milyon USD gelir sağlayacağını tahmin ediyor.
  • Polygon (MATIC) TVL DeFi ağı üzerinde toplam kitli değer sıralamasında birinci oldu.
  • XRP balinaları hızlı birikim dönemi ardından 200 milyon XRP’yi aştı. Bunlar Whale alert metriklerine göre balina hareketleri olarak görülüyor.
  • ABD hükümeti, CoinDesk, Grayscale ve Genesis'in ana şirketi olan kripto devi DCG hakkında soruşturma başlattı.
  • Mastercard, Polygon blok zinciri üzerine inşa edilmiş müzik sanatçıları için bir program yapacağını duyurdu. Gelecek vadeden sanatçıların kariyerlerinde Web3'ün gücünden yararlanmalarına yardımcı olmak için düzenleme yapılırken, projenin 2023 yılının ilkbaharında başlaması planlanıyor.
YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.