Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

06 Şubat 2023 Bülten

MAKRO BAKIŞ

Geçen haftanın son işlem gününde ABD endekslerinde kötü gelen bilançolara ek olarak güçlü istihdam verisi de fiyatlamaları geri çekti. Apple, Amazon ve Google’ın kötü bilançolarına ek olarak S&P 500 ‘de 4.çeyrek finansal bilançolarını açıklayan 190 şirketin kazançları bir yıl öncesine göre %2.4 daha düşük gerçekleşerek beklentilerin altında kaldı. Piyasalarda volatiliteyi artıran bir başka faktör ise ekonomik verileri oldu. Geçtiğimiz Cuma günü Tarım dışı istihdam 517 bin artış ile beklenti olan 185 binin oldukça üstünde geldi. Ülkede işsizlik ise beklenildiği gibi artmak yerine %3.4 seviyesine geriledi. Piyasalarda resesyon endişelerine ek olarak gelen güçlü ABD istihdam verileri etkisinde güvercin FED beklentilerinde sarsılma meydana geldi. Cuma günü Nasdaq %1.79, S&P500 %1.04 ve Dow Jones endeksi %0.39 oranında geri çekildi. ABD tahvil getirileri Şahin FED olasılığının istihdam verileri ile artması ile artarak haftayı 2 yıllıklarda %4.28,10 yıllıklarda %3.51 seviyelerinde kapattı. Tahvil getirilerinde artış sonrası da ABD doları güçlendi ve dolar endeksi Cuma günü 103 seviyesinin hemen altında kapanış yaptı. Tahvil getirileri ve doları endeksindeki yükseliş ise altın fiyatlamasını aşağı çekti. Ons altın 1880 dolar seviyesinin altında haftayı bitirdi. Dolar endeksi ve resesyon endişelerinin etkisinde Brent petrolde de hızlı geri çekilmeler yaşandı ve Cuma günü 80 doların altına geri çekildi.

Hafta başında Asya piyasaları hem Cuma günü ABD’deki kayıplar hem de Çin – Amerika arasındaki “casus balon” gerilimi nedeniyle Japon piyasaları hariç satıcılı görünümde. Vadeli piyasalarda Avrupa ve Amerikan endekslerinde genel olarak negatif bir görünüm hakim.

Bugün veri takviminde Avrupa ülkelerinden gelecek hizmet PMI verileri ve sonrasında ABD’den gelecek olan dışı istihdam ve işsizlik verileri yakından takip edilecek.


KRİPTO BAKIŞ

Kripto varlık fiyatlandırmaları bozulan piyasa şartları ile aşağı yönlü baskı altında kalmaya devam ediyor. ABD endekslerinde teknoloji şirketlerinden gelen beklenti altı şirket kar açıklamalarına ek olarak Cuma günü ABD tarafından açıklanan güçlü istihdam verileri hem ABD dolarını yukarı çekmesi hem de FED ile ilgili beklentileri şahinleştirmesi nedeniyle genel olarak piyasalarda satıcılı tarafı güçlendirdi. Cuma ve hafta sonu yaşanan geri çekilmeler ile Toplam kripto varlık piyasa değeri 1.06 trilyon dolara geriledi. Bitcoin, Perşembe gününden bu yana süren satış dalgası ile gördüğü 24.258 dolar seviyesinden geri çekilerek 21 günlük ortalaması olan 22.771 dolar seviyesi civarında alıcı buluyor. Günlük grafikte stokastik RSI ve MACD indikatörlerinde olumsuz görünümün bulunması sebebiyle BTC’de tepki alımlarının gelmeyerek 21 günlük ortalaması altında kapanış yapması durumunda satış dalgasının devam edebilir. Geri çekilmenin devam etmesi durumunda 20 Ocak tarihindeki yükselişten sonra görülen dip seviyesi 22.342 noktası destek seviyesi olmasını beklemekteyiz. Bu seviye altında geri çekilmelerde de 21.600 ikinci destek seviyesi olacaktır. Tepki alımlarının yaşanması durumunda 23.400 ve 23.730 seviyelerini direnç noktaları olmasını beklemekteyiz. Ethereum tarafına baktığımızda da günlük grafiğe göre indikatörlerinde olumsuz görünüm devam etmekte fakat fiyat düşüşlerinde genel oalrak BTC’ye göre dirençli bir konumda. 1610 dolar seviyelerinden gelen tepki alımları ile ETH, 21 ve 14 günlük hareketli ortalamalarının üzerinde kalmayı başarmış durumda. ETH için 1605 ve 1570 dolar seviyeleri destek seviyeleri olurken 1650 ve ve 1685 seviyelerini direnç noktaları olmasını bekliyoruz. Kripto varlıklardaki genel olumsuz hava, risk iştahının genel olarak geleneksel piyasalar dahil düşük olması ile bugün de sürüyor. Yer yer tepki alımları yaşanma ihtimali olsa da genel olarak piyasalarda risk iştahının yükselmesi için FED ve ABD endekslerindeki durum yakından takip edilmesi oldukça kritik olacak.


KRİPTO GÜNDEM

  • Cardano’nun hard fork’a sebep olacak büyük güncellemesi 14 Şubat tarihinde yapılması bekleniyor. Güncelleme güvenlik ve zincirler arası uyumu artırması gibi yenilikler içerecek.
  • Ünlü patates cipsi üreticisi Doritos, NFT ve Metaverse projeleri için Polygon ağını kullanacak.
  • Ethereum layer 2 çözümü olan Starknet, kodlarının bazı kısımlarını açık kaynak hale getirecek.
  • Çin şehri Suzhou, 2023 yılında dijital yuan üzerinden 297 milyar dolar değeri üzerinde işlem yapmayı hedefliyor.
  • Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, Ethereum üzerinde bir Defi platformu açmayı planlıyor. Platformun bu yılın Mart ayında açılması planlanıyor.
  • Ethereum geliştiricileri, shangai güncellemesi için 7 şubat tarihinde halka açık test ağını aktive edecek.

YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.