Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

06 Ocak 2023 Bülten

Makro Bakış

Perşembe günü ABD endekslerinde istihdam verileri baskısı vardı. Tarım dışı istihdam değişimi ve işsizlik başvuruları verilerinin, ABD ekonomisinde istihdamdaki güçlü durumun sürdüğü ve enflasyonla mücadele için ABD Merkez Bankası’nın (FED) yüksek faiz ortamını daha fazla tutması gerekeceği endişelerini tetiklemesi sebebiyle ABD endekslerinde kayıplar görüldü. Dün Nasdaq %1.59, S%P 500 %1.16 ve Dow Jones %1.02 oranında kayıplar ile kapanış gerçekleştirdi. Avrupa endekslerinde ise İngiltere haricinde satıcılı hava hâkim oldu. Ons altın, hafif geri çekilme ile 1.845 dolar seviyesinin hemen altında işlem görürken, brent petrol haftalık dip seviyesinden toparlansa da resesyon endişeleri ile 80 doların altında alıcı buluyor.

Bugün Asya tarafında ise Çin’in karantina sonrası yeniden açılma kararı sonrası alıcı hava hâkim. Vadeli piyasalarda da ABD ve Avrupa endekslerinde genel olarak pozitif bir görünüm söz konusu.

Bugün veri takviminde Avrupa Birliği (AB) aralık ayı enflasyon verisi sonrası ABD’de kümülatif tarım dışı istihdam, işsizlik oranı ve ISM üretim dışı PMI verileri yakından izlenecek. Ayrıca FED üyesi Bostic ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) üyesi Lane’in konuşmaları da yakından takip edilecek.


Kripto Bakış

Perşembe günü Bitcoin (BTC) düşüş eğilimi gösterdi ve günü %0.13 düşüşle 16.842 USD’den tamamladı. ABD ekonomik göstergeleri Nasdaq endeksini ve BTC'yi kırmızıya döndürdü.

Korku ve açgözlülük endeksi 29/100'den 26/100'e düşerek önümüzde geri çekilmenin baskın olduğuna işaret etti. Bununla birlikte, ilk büyük destek seviyesi 16.688 USD’den uzaklaşan BTC, kırmızıya dönmeden önce 16.885 USD’nin sonlarına doğru yükseldi. Güne karışık bir başlangıç yapan kripto ekosisteminde geçtiğimiz haftaya göre bu haftada volatil hava hâkim. Cuma günü kapanışta piyasalar ABD iş raporuna odaklanacak. İstihdam raporunun FED'in şubat ayı politika hamlesini tanımlaması için muhtemel olduğundan, bir miktar oynaklık görülebilir. Ethereum (ETH) fiyatlanmasını Ethereum’a göre yine daha dirençli fiyatlanmalarda tutmaya devam ediyor. Sabah saatlerinde Ethereum 1.249 USD fiyatlanma gösterirken, Bitcoin ise 16.780 USD bandında seyrediyor. BNB, LTC kendilerini negatif mum hareketlerine çevirdi. Cardano (ADA) ise pozitif mum hareketleri oluşturmaya başlayıp negatif fiyatlanmalardan sıyrıldı.

Geçen yıl, çok sayıda yüksek profilli erimeye ve ardından gelen FUD (korku, belirsizlik ve şüphe) tsunamisine rağmen kripto girişim sermayesi için büyüktü. Ancak Galaxy Research’e göre, fonlar bu yıl o kadar kolay akmayabilir. Durgunluk döneminde birçok gösterge açıklamalarla birlikte desteklenecek gibi görünüyor. Ülkelerdeki regülasyon yasalarının onanması ilk çeyreği meşgul edebilir.


Kripto Gündem


  • Kripto yatırım fonu şirketi Genesis, potansiyel iflas başvurusu dahil olmak üzere geleceğe yönelik seçenekleri değerlendirmek için Moelis§Company ile çalıştığını açıklarken, ana şirket olan Digital Currency Group yan kuruluşu olan Varlık Yönetim departmanını kapattığını duyurdu.
  • Kripto dostu olarak bilinen Silvergate Bankası, FTX çöküşünden sonra yaşananların ardından yatırma çekme işleri için varlıklarını sattığını açıkladıktan sonra kendi dijital para birimini çıkarmaktan vazgeçtiğini belirtti.
  • Galaxy Research'e göre, girişim firmalarının Web 3'e ve kripto girişimlerine yatırdığı anlaşma sayısı ve miktarı 2022'de 30 milyar doların biraz üzerindeydi. Galaxy’nin firma çapındaki araştırma başkanı Alex Thorn, bunu 2021'deki 31 milyar dolarlık VC yatırımının gölgesinde kalmış bir “canavar yılı” olarak nitelendirdi.
  • Twitter’da veri ihlali yapıldığı iddiası var. 200 milyon kullanıcının bilgilerinin satışa çıkarıldığı bildirildi.YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.