Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

05 Ocak 2023 Bülten

Makro Bakış

Çarşamba günü, piyasaların odağında olan ABD Merkez Bankası (FED) FOMC toplantısı tutanakları açıklandı. Tutanağa göre aralık ayındaki toplantıda bütün FOMC üyeleri agresif faiz artışlarını yavaşlatma kararı aldı. Tutanakta, enflasyonla mücadelede faiz artırımlarının devam edeceği fakat bunun daha kontrollü bir yol ile sürdürüleceği ifadeleri yer alırdı. Tutanağa göre ayrıca enflasyon hedefinde ısrarlı olunduğu ve faiz artırımlarındaki yavaşlamanın piyasada FED’in geri çekildiği gibi yanlış bir anlaşılmaya sebep olmasından endişe duyulduğunun da altı çizildi. Dün ABD piyasalarında, tutanaklardaki faiz artımlarının yavaşlayabileceği açıklanmasıyla alım dalgası yaşansa da FED’in enflasyonla mücadele konusunda yüksek faiz oranlarını sürdürmekte kararlı olduğunu söylemesi piyasalardaki pozitif dalgalanmayı baskıladı. Çarşamba günü ABD endekslerinden Nasdaq %0.48, S&P 500 %0.75 ve Dow Jones %0.40 oranında kazançlar ile kapanış yaptı. ABD tahvil getirilerinde dünkü tutanak açıklamalarıyla keskin düşüşler görülse de bu sabah saatlerinde hafif toparlanarak 2 yıllıklar %4.39 ve 10 yıllıklar %3.71 seviyesinden işlem görüyor. Ons altın ise düne göre hafif yükselişle 1.860 dolar seviyesinin hemen altında alıcı buluyor. Avrupa endekslerinde ABD’deki alıcılı havanın etkisiyle genel olarak pozitif kapanışlar gerçekleştirirken, Avrupa kıtasından gelen hizmet PMI verileri büyümeye işaret etmese de beklentilerin ve önceki verilerin üzerinde olması alıcılı havayı destekledi.


Bugün Asya tarafında dünkü ABD kazançlarını yakalamasından dolayı pozitif bir görünüm var. Vadeli piyasalarda ise ABD ve Avrupa endekslerinde genel olarak satıcılı bir görünüm hâkim.


Bugünün veri takviminde İngiltere hizmet PMI verisi sonrasında ABD’den ADP tarım dışı istihdam ve haftalık işsizlik başvuruları verileri yakından izlenecek. Ham petrol rezerv verisi ve FED üyelerinden gelecek açıklamalar ise günün diğer önemli verileri olacak.


Kripto Bakış

FOMC tutanaklarındaki açıklamalardan sonra FED’in enflasyonu düşürme hamleleri işe yarıyor ve bu kripto varlıklar için biraz daha pozitif fiyatlanmayı destekliyor. Aynı zamanda FED, FTX çöküşünün herhangi bir finansal sistemde risk oluşturmadığını da belirtmiş oldu. Bu da aslında FUD etkisini biraz daha azalttı. Sabah saatlerinde Asya piyasalarıyla birlikte yatay görüntüde devam eden kripto fiyatlanmalarında majör coinlerde volatil hava aynı düşüklükte kalıyor. Kötü haberleri 2022 yılında bırakarak ilerlerken, hâlâ fiyatlanma baskısı devam edecek gibi görünüyor. 2023’te kripto kışındaki döngülerden birinde yani durgunluk döneminde olduğu vurgulanabilir. Bu durum pozitif algılanıp fırsat değerinde de görülebilir. Beklenen regülasyonlardaki ilk hamleler bazı ülkelerden gelmişti. Akabinde ilk çeyrekte en çok konuşulacak gündemlerden biri gibi görünüyor. Coinmarketcap verilerine göre, son 24 saatteki kripto piyasa hacmi 821 milyar dolar, DeFi üzerindeki toplam hacim ise 2,02 milyar dolar izlendi. Stablecoinlerin hacmi ise 29,88 milyar dolar görünüyor. Bitcoin (BTC) sabah saatlerinde 16.834 USD bandında işlem görürken, Ethereum (ETH) ise 1.251 USD seviyesinde seyrediyor. Bugün Bitcoin özelinde biraz daha yatay negatif fiyatlanmaları görebiliriz. Litecoin (LTC) ise kâr satışını gördü. EOS yatay pozitifte kalmaya devam ediyor. BNB ise 257.97 USD bandında yukarı mum hareketi oluşturdu.


Kripto Gündem

  • SEC, Binance US’in Voyager’ı satın almasına itirazda bulundu.
  • Genesis, müşterilerine yazdığı mektupta ödünç alma ve borç verme hizmetleri için bir çözüm bulmaya ve danışanlarla çalışmaya devam edeceğini dile getirdi.
  • FTX’in eski CEO’su Sam-Bankman, üzerinde bulunan tüm suçlamaları reddetti.
  • Bonk adlı yeni bir meme token, 2 gündür manşetlere konu oldu, fiyatları fırladı ve Solana’nın katlanmak zorunda olduğu sıkıntılardan biraz olsun kurtulmasını sağladı.
  • Sınır ötesi bir ödeme firması olan MoneyGram International Inc., çarşamba günü ABD New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesinden, Ripple Labs'ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) karşı devam eden davasındaki özet karar materyallerinin belirli kısımlarını mühürlemesini talep etti.
  • Magic Eden, istismar nedeniyle satılan 25 sahte NFT'den sonra kullanıcılara para iadesi yapacağını açıkladı.
  • İsrail Menkul Kıymetler otoritesi kriptoyu mevcut ülke yasalarına dahil etmeyi planlıyor. Düzenleyicinin önerilerinde, yatırımcılara dijital varlıklarla uğraşırken maksimum güvenlik sağlanması amaçlanıyor.
  • Endonezya Finans sektörü, kripto para birimi endüstrisine uzanan kapsamlı bir reformdan geçiyor. Reformların bir parçası olarak, kripto varlık ticareti denetimi Finansal Hizmetler Kurumu'na (FSA) devredilecek.
YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.