Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

04 Ocak 2023 Bülten

Makro Bakış

ABD endekslerinde yeni yılın ilk işlem gününde Tesla ve Apple şirketlerinin kâr beklentilerindeki değişimle başlayan ve özellikle teknoloji hisselerinde etkisi görülen geri çekilmeler yaşandı. Nasdaq %0.70, S&P500 %0.40 oranında geri çekilirken, Dow Jones sabit kaldı. Ons altın, resesyon ve ABD Merkez Bankası (FED) faiz artırımlarındaki yavaşlama beklentileriyle bugün de yükselişini koruyarak 1.850 dolar seviyesinin üzerinde işlem görüyor. Resesyon beklentileriyle fiyatlanmasında hızlı değişimler yaşanan bir başka emtia ise petrol oldu. Brent petrol global resesyon beklentileriyle salı günü %4’ten fazla gerileyerek, 81 dolar civarında işlem görüyor. Dolar endeksi ise FED tutanakları öncesi yükselişini koruyarak 104.50 seviyesinin hemen altında seyrediyor.


Bugün Çin’deki COVID-19 durumu sebebiyle baskı altında kalan Asya tarafında karışık bir görünüm var. Vadeli piyasalarda ABD piyasaları pozitif bir görünme sahip. Avrupa endekslerinin ise alıcılı bir açılış yapması bekleniyor.


Bugünün veri takviminde ABD’den gelecek veriler ön planda. ABD ISM üretim PMI ve JOLTS açık iş pozisyonları verileri ön planda bulunurken, global piyasalarda odak FED tutanakları olacak. FED’in faiz artırımlarında herhangi bir yavaşlama olup olmayacağı ve hangi verilerle kararların etkilenebileceği gibi soruların cevabı için piyasalar FED tutanaklarına dikkat kesilecek.


Kripto Bakış

Kripto ekosisteminde hafta başından bugüne kadar yatay pozitif hava devam ediyor. ABD hisse senetleri ve tahvil piyasaları, FED’in enflasyonun hızını yavaşlatmak için faiz oranlarını artırması neticesinde S&P 500’ün %19,4 değer kaybetmesiyle 2022’de tarihinin en kötü yıllarından birini geçirmiş oldu. Bugün yayınlanacak olan FOMC tutanakları faiz oranı politikasına biraz daha rehber olacak. Bitcoin (BTC) 16.852 USD’den işlem görürken, Ethereum (ETH) ise 1.248 USD bandında seyrediyor. Ethereum için bir sonraki direnç noktası 1.273 USD gelebilir. Ethereum’da 4 saatlik teknik analizde 1.216 USD bandı hareketli kapanış ortalaması olarak gösteriyor. Bitcoin için hâlâ 17.000 USD psikolojik direnç noktasını geçip üzerinde kalmak önemli. Dogecoin, Ripple (XRP) düşüş kısmında kendilerini gösterirken, Polkadot (DOT), Solana (SOL), BNB boğa yatırımcılarının ön planda olduğunu gösteriyor. DeFi tarafında ise beklenen hacim bu hafta görülmedi ama Uniswap kendini pozitif fiyatlanmaya çevirenlerden biri oldu. Litecoin (LTC) ise 2022 son çeyrekteki yükselişlerini 2023 yılı ilk çeyrekte de gösterebilir.


Bitcoin BTC 16852 USD işlem görürken Ethereum ETH ise 1248 USD bandında seyrediyor. Ethereum için bir sonraki direnç noktası 1273 USD gelebilir. Ethereum’da 4 saatlik teknik


Kripto Gündem


  • ABD Merkez Bankası, Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ve Para Birimi Denetleme Ofisi (OCC), bankaları kripto varlıklarla ilişkili riskler konusunda uyarmak için salı günü ortak bir bildiri yayınladı. ABD'li bankacılık düzenleyicilerinin üçlüsüne göre, finansal kurumlar kripto para birimiyle ilgili dolandırıcılık ve dolandırıcılıklara, yanıltıcı temsillere ve firmalardan gelen açıklamalara, piyasa oynaklığına, stablecoinlere ve sektörden bulaşmaya maruz kalmaya dikkat etmelidir. Düzenleyiciler; açıklamada, merkezi olmayan bir ağda kripto varlıkları çıkarmanın veya tutmanın güvenli ve sağlam bankacılık uygulamalarıyla tutarsız olduğunu yazdı ancak yasaların izin vermesi durumunda kuruluşların bu tür hizmetleri sunmaktan caydırılmaması gerektiğini de ekledi.
  • Bitcoin’den fazla tutan Adres sayısı (ATH) tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 979.163 ulaştı.
  • Zincir üzeri metriklere göre 24 saatte Ethereum vadeli işlem sözleşmelerinde short pozisyonlarda birçok tasfiye gerçekleşti.
  • Dün 14 yıl önce, Bitcoin’nin ilk Genesis bloğu yayınladı. Bitcoin madenciliği birkaç madencinin kapanmasına neden olan zorlu ayı piyasası ortasında yüzde 3.6 düştü. BTC.com verilerine göre güncelleme salı gününün erken saatlerinde yayınlandı.
  • Valkyrie, Grayscale Bitcoin Trust'a sponsor olma planını açıkladı.
YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.