Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

03 Şubat 2023 Bülten

Makro Bakış

Perşembe günü ABD piyasalarında META ve gevşeyen tahvil getirileri etkisinde teknoloji rallisi vardı. Teknoloji hisselerinin yoğun olduğu Nasdaq endeksi, Facebook’un ana şirketi META’nın beklenti üstünde 4. çeyrek kâr açıklaması sonrası şirketin hisselerindeki %23.77 artışın etkisinde ralli yaparken; ABD Merkez Bankası (FED) toplantısı sonrası piyasalarda 1 faiz artışı ve sonrasında duraklama beklentisiyle düşen tahvil getirilerinin etkisinde diğer teknoloji hisselerinin fiyatlamaları da yukarı çekildi. Enerji ve sağlık sektöründeki kâr açıklamaları ve beklentilerin etkisinde düşüşler ise Dow Jones endeksinde kazançları engelledi. Dün Nasdaq %3.56, S&P 500 %1.47 oranında artış ile kapanış yaparken, Dow Jones %0.11 düşüş ile seans sonunda yataydı. Petrol tarafında ABD rezervlerindeki birikme devam ederken, talep tarafındaki yavaşlık ise fiyatı aşağı doğru çekiyor. Çin tarafındaki talebin devam edip etmeyeceği ve küresel piyasalarda resesyon endişesinin devam etmesi etkisinde brent petrol 82 dolar seviyesinde işlem görüyor. Avrupa tarafında ise dünkü merkez bankası toplantılarında 50 baz puan artış ve sonrasında Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından gelen şahin açıklamalara rağmen yatırımcıların beklentisi faiz indirimlerinin bu sene içerisinde başlayacağı yönünde olmaya devam ediyor. Avrupa endeksleri bu beklentinin etkisinde ise dün alıcılı bir seans geçirdi.

Cuma günü Asya piyasalarında Çin endekslerinde karantina bitmesine rağmen ekonomik toparlanmanın ekonomik veriler tarafından güçlü bir şekilde doğrulanamaması etkisinde satıcılı bir hava hâkim. Diğer Asya endekslerinde ise alıcılı fakat kısıtlı bir seans görülüyor. Avrupa ve ABD endekslerinin ise satıcılı başlangıçlar yapılması bekleniyor. Perşembe günkü seans sonrası açıklanan Apple, Amazon ve Google’ın bağlı olduğu Alphabet şirketlerinden gelen kâr açıklamalarındaki düşüşler hem şirket hem ekonomi bazında olumsuz hava yaydı.

Bugün veri takviminde Avrupa ülkelerinden gelecek hizmet PMI verileri ve sonrasında ABD’den gelecek olan tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri yakından takip edilecek.


Kripto Bakış

FED toplantısı sonrası yükselen kripto varlıklar bugün başka bir makro ekonomik faktörden dolayı satış baskısı altında. Gece saatlerinde ABD’li dev teknoloji şirketlerinden gelen hayal kırıklığına uğratan kâr açıklamaları hem korelasyon yüksekliği hem de resesyon endişelerini yeniden hatırlatmasıyla bugün kripto varlıklar üzerinde baskı oluşturuyor. Son 24 saatte toplam kripto varlıkların değeri %1’in üzerinde değer kaybederek 1.08 trilyon dolara geriledi. Bitcoin (BTC) 24.000 USD üzerinde kalıcı olamasa da günlük bazda bu seviyeleri koruması halinde “golden cross” olarak tabir edilen 50 günlük ortalamanın 200 günlük ortalamasını geçmesi bekleniyor. Bu durum ise uzun vadeli yükseliş trendini destekleyen bir sinyal olduğundan BTC tarafında alım tarafının gerçeklemesi halinde güçlendirecektir. Ocak ayındaki ralli sonrası temel analizleri incelersek NFT piyasasına kısa bir bakış attığımızda ocak ayındaki ralli etkisinde burada da hızlı bir toparlanma olduğu görülüyor. 2 aydır üst üste Ethereum (ETH) üzerindeki NFT market placelerde işlem sayısının artmış olduğu gözleniyor. Ocak ayında işlem hacmi aylık bazda %47 oranında artarak 796 milyon dolara ulaştı. Bu güzel habere rağmen kripto varlıklara Venture Capital (girişim şirketleri) şirketleri tarafından yatırımlar oldukça azalmış durumda. Ocak ayında yıllık bazda yatırım miktarı %91 azalarak 6 milyar dolardan 548 milyon dolara geriledi.


Kripto Gündem

  • Küresel bankacılık devi HSBC, kripto sektörüne olan karşıt bakışını değiştirerek, dijital varlıklar ve tokenizasyon uzmanları arayan iş ilanları yayınladı.
  • 132.500 adet bitcoini portföyünde taşıyan Microstrategy firması 2022 yılında 1.3 milyar dolarlık zarara rağmen Bitcoin tarafına yatırımlarına devam edeceğini açıkladı.
  • Optimism, mart ayında Bedrock adlı ilk büyük güncellemesini çıkarmayı hedefliyor. Güncellemenin ağ performansını hız ve maliyet gibi açılardan artırması hedefleniyor.
  • Ripple, 4. çeyrek açıklamasında SEC ile davasında kazanacaklarına oldukça güvendiklerini belirtti.
  • Warren Buffet’ın sağ kolu Charlie Munger, Bitcoin’i kumar olarak nitelendirip Amerika’da yasaklanmasını istedi.

YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.