Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

03 Ocak 2023 Bülten

Makro Bakış

ABD ve İngiltere piyasalarının tatil olduğu pazartesi günü üretim verilerinin açıklandığı Avrupa piyasaları alıcılı bir gün geçirdi. PMI verileri hâlâ büyümeye yönelik işaret göstermese de dip noktalardan uzaklaşması piyasalara moral verdi. Ons altın, bu çarşamba açıklanacak olan ABD Merkez Bankası (FED) tutanakları öncesi FED’in faiz artırımlarında daha yavaş bir politikaya gideceği beklentilerinin artmasıyla bu sabah saatlerinde 1.850 doların hemen altında işlem görüyor. Çin’de sabah erken saatlerde açıklanan PMI verileri 49 olarak açıklandı. Ancak beklentilerin üzerinde olsa da büyümeye işaret eden 50 seviyesinin altında kaldı.


Bugün Asya tarafında tatil olan Japonya haricinde pozitif görünüme hâkimken, vadeli piyasalarda ABD piyasaları pozitif bir görünme sahip. Avrupa endekslerinin ise salı günü karışık açılması bekleniyor.


Bugünün veri takviminde Almanya aralık ayı enflasyon verisi ve işsizlik değişimi yakında izlenecek. ABD tarafında ise üretim PMI verisi bir diğer önemli veri olacak.Kripto Bakış

Bitcoin (BTC) madenciliğindeki zorluk seviyeleri düşmeye başlıyor. ABD tarafında salı sabahı tatil sezonu ve sert kış fırtınalarının, esas olarak düşük Bitcoin fiyatlanması ve yüksek enerji maliyetlerinden kaynaklı devam eden nakit kıtlığı nedeniyle fişlerini çekmesinin ardından %3.59 düştü. 2022 sene sonu fiyatlanması, Bitcoin ve Ethereum'un önceki döngü zirvelerinden daha düşük kapattığı ilk yıl olarak geride kaldı. Teknik tarafta 200 haftalık hareketli ortalamanın da önceki döngülerde hiç kırılmamış kritik bir seviye olduğunu görülüyor. BTC için bir önceki döngü en yüksek seviyesi Aralık 2017'de 20.000 dolardı. En son kasım ayı başlarında bu seviyenin altına düştü. Bitcoin o zamandan beri bu fiyat bölgesine geri dönemedi ve şu anda bunun yaklaşık %16.5 altında seyrediyor. Bitcoin gerçekleşen fiyatı 19.700 USD olup, hâlâ gerçek piyasa fiyat seviyelerinin çok üzerinde seyrediyor. Gerçekleşen fiyat, dolaşımdaki tüm kripto varlıkların değerini son hareket ettikleri fiyat üzerinden ölçer. Başa çıkılması gereken makro ekonomik tarafta en önemli kısım. Bununla birlikte döngünün uzun süreceğini söyleyebiliriz. 2023 yılı iyileşme şansını zorlayacak gibi duruyor. Bitcoin ve Ethereum’un global piyasadaki yılbaşı tatil hareketsizliğinde birlikte yükselişe geçtiğini söyleyebiliriz. Geçtiğimiz hafta oynaklık seviyesi en düşük noktalardaydı.Kripto Gündem


  • Hem demokrat hem de Cumhuriyetçi pek çok milletvekili ABD kongre üyelerinin hisse senetlerine ve kripto varlıklara yatırım yapmasını yasaklayan yasayı desteklediklerini dile getirdiler. Senatör Elizabeth Warren Twitter’daki duyurusunda “Kongre üyeleri bireysel hisse senetlerine sahip olmamalı ve bunların ticaretini yapmamalıdır. Eşleri de aynı şekilde” açıklamasında bulundu.
  • Sushiswap, Kashi ve MISO platformlarını kullanımdan kaldıracağını açıkladı.
  • Japonya Merkezli oyun stüdyosu Square Enix, blockchain yatırımlarına devam edeceğini açıkladı.
  • Yapılan ankete göre ABD vatandaşları yapılacak olan kripto regülasyonuna sıcak bakıyor
  • Ethereum Name Service (ENS), 2022 yılında toplamda kayıt yaptıran kullanıcıların 2.2 milyondan fazla olduğunu söyledi.
  • Dünya Ekonomik Formu (WEF), kripto paraların geleceğini özetledi. Forum, kriptografi ve blockchain teknolojisinin altında yatan teknolojinin yaygın uygulamalara sahip olduğunu belirtirken, finansal hizmetler sektöründeki deneylerin dikkate alınması gereken bir şey olduğunu vurguladı. Aynı zamanda blog yazısında WEF, blockchain kullanımını giderek daha fazla benimseyen bankacılık devi JP Morgan gibi varlıkları seçtiğini belirtti.

YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.