Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

03 Nisan 2023 Bülten

Makro Bakış

Cuma günü ABD enflasyon verileri piyasalara moral verdi. Enflasyonun öncül işaretleri olarak görülen kişisel harcama verilerinin beklentilerin altında kalması, piyasalar tarafından FED’in faiz artırımını durduracağına yönelik beklentiyi artırdı. Bu sebeple ABD tahvil getirilerinde geri çekilmeler yaşandı. Cuma günü 2 yıllık getiriler %4.03 ve 10 yıllık getiri %3.47 oranına düşerek kapanış gerçekleştirdi. Azalan tahvil getirileri ise ABD hisse endekslerinde yukarı yönlü hareketlere imkân sağladı. Nasdaq 100 %1.68, S&P 500 %1.44 ve Dow Jones %1.26 oranında artış ile haftanın son günü kapanış yaptı. Avrupa tarafında da makro ekonomik veri akışı oldukça yoğundu. AB mart ayı aylık enflasyonu %0.9 ile beklenti olan %0.8’in üzerinde açıklanmasına karşın yıllık bazda %6.9 olarak gerçekleşerek beklentilerin altında kaldı. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde ise geçtiğimiz cuma günü konuşmada, faiz artırımlarının işe yaramaya başladığını fakat çekirdek enflasyonun halen yüksek olduğunu ifade etti. Geçtiğimiz hafta sonuna pozitif giriş yapan piyasalar ise pazartesi günü OPEC’den gelen sürpriz karar ile tökezledi. OPEC günlük üretimi 1.16 milyon varil azaltacağına açıkladı. Karar sonrası brent petrol 85 dolar seviyesi zorlarken, artan petrol fiyatları sebebiyle güvercin FED beklentisinde çatlamalar gerçekleşti. Enflasyon artışı beklentileri ile cuma günkü olumlu hava bozularak ABD tahvil getirilerinde yükseliş yaşanıyor. Ons altın ise artan faiz beklentileri ile gerileyerek 1970 dolar bandında işlem görüyor. Sabah erken saatlerde açıklanan Çin Caixin üretim PMI ve Japon üretim verileri beklentilerin altında kaldı.

Pazartesi günü tatil olan Çin piyasaları haricinde Asya endekslerinde hafif alıcılı görünüm bulunurken, vadeli işlem piyasalarında ise Avrupa ve Amerika endekslerinde yatay- negatif bir seyir bulunuyor.

Bugünün veri takviminde OPEC toplantısı sonrası gelecek sürpriz açıklamalar açısından odak noktasında. Avrupa ülkelerinden gelecek üretim PMI verileri sonrası ABD’den de üretim PMI verileri piyasanın yakın takibinde olacak.


Kripto Bakış

Hafta sonuna girerken kripto varlıklar makro ekonomik gelişmelerin etkisinde alıcı bir görünüm içerisindeydi. Bitcoin 28.400 dolar civarında işlem görürken, Ethereum 1.800 dolar üzerindeydi. Cuma günü ABD kişisel harcama verilerindeki beklenmedik düşüş enflasyonun kontrole alınıp FED’in faiz artırımlarını keseceğine dair beklentilerin artması ve sonrasında tahvil getirilerindeki yükseliş, kripto varlıklarda alım tarafını güçlendirdi. Pazartesi gününe geldiğimizde ise yeniden makro ekonomik taraftan bir sürpriz satış baskısını artırdı. OPEC’in petrol arzını kısma haberi, enflasyon konusunda endişelerin artırması ile şahin FED korkusunu yeniden canlandırdı. Yükselen tahvil getirisi ortamında ise risk iştahının azalması kripto ekosistemine negatif yansıdı. Toplam kripto ekosistemi piyasa değeri hafta sonu gördüğü 1.17 trilyon dolar zirvesinden, Pazartesi günü 1.12 trilyon dolar dip seviyesini test etti. Dip seviyesi sonrası tepki alımları yaşansa da piyasa negatif hava hâlen dağılmadı. Kripto varlıklar, bu son geri çekilme sonrası FED’in olası adımları için makro ekonomik verileri takibe devam edecek. Kripto ekosisteminde bir başka büyük takip ise dava ve regülasyonlar tarafında olmaya devam edecek. Büyük borsalara açılan davalar aşağı yönde risk oluşturmaya devam ederken, Ripple konusunda piyasalarda olumlu beklenti devam ediyor. SEC ile davası yıllardır süren coin için kararın Ripple’ın avukatına göre 30 ile 60 gün içerisinde açıklanması bekleniyor. Ek olarak ABD hükümetinden ekstra baskı oluşturabilecek gelişme ise yıllar önce kapatılan Silkroad adlı sitede ele geçirilen Bitcoinlerin satışı olacak. Ele geçirilen 51,351 Bitcoin, 14 Mart tarihinde 9,861 tanesi satılmıştı. Geri kalan coinlerin ise 14 Nisan tarihinden itibaren satışı başlayacak.


Kripto Gündem

  • ABD eski başkanı Trump’ın davası sonrası NFT koleksiyonundaki hacim %460 artarak günlük 185,783 dolar seviyesine yükseldi.
  • El Salvador, kripto varlık şirketlerinin dahil olduğu teknoloji firmalarını tüm vergilerden muaf tutma kararı aldı.
  • Arbitrum, çok tartışılan AIP-1 adlı governance oylamasını iptal etti. 750 milyon ARB token’ın Arbitrum Vakfı kontrolüne verilmesi topluluk içerisinde büyük tartışmalar neden olmuştu.
  • ABD Vadeli İşlemler Birliği, üyelerine kripto varlıklar için yeni standartlar yayınladı.
  • Kripto varlıklara kurumsal yatırımlar mart ayında 4. kez artarak toplamda 13.4 milyar dolara ulaştı.
  • Kripto karşıtı ABD’li Senatör Elizabeth Warren, Bitcoin’i destekleyen inanç dışında hiçbir değer yok dedi.
  • Tron kurucusu Justin Sun, ABD hükümetinin Silkroad’dan alıkoyduğu 41.500 Bitcoin’e talip olduğunu açıkladı.


YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.