Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

02 Şubat 2023 Bülten

Makro Bakış

Çarşamba günü beklenen ABD Merkez Bankası (FED) FOMC toplantısı gerçekleşirken ardından gelen güvercin açıklamalar piyasalarda risk iştahını artırdı. Toplantıda faiz artımı, büyük çoğunluğun beklentisi olan 25 baz puan artış düzeyinde gerçekleşti. Piyasalardaki şahin FED korkusunu azaltan gelişme ise FED başkanı Powell’ın açıklamaları oldu. FED beyanlarında faiz artırım sürecinin devam edeceğine dair mesajlar kalsa da Powell’ın basın toplantısında enflasyonun zayıflama sürecinde olduğunu söylemesi ve şahin mesajlardan kaçınması piyasalar tarafından olumlu karşılandı. Risk iştahı artmasına rağmen Powell’ın açıklamalarındaki “yapılacak çok iş var” gibi ihtiyatlı cümleler ve resesyon endişelerinin piyasada hâlâ sürmesi yukarı yönlü hareketi biraz kısıtladı. Çarşamba günü Nasdaq %2.16, S&P 500 %1.05 oranında yükselirken, Dow Jones yatay bir kapanış gerçekleştirdi. FED toplantısı sonrası ABD tahvil getirilerinde de gevşeme yaşandı. Dün getirilerde 2 yıllıklar %4.10, 10 yıllık tahviller ise %3.41 seviyesine geri çekilirken altının yükselişine alan bıraktı. Ons altın bugün sabah saatlerinde 1970 dolar seviyesinin üzerinde alıcı buluyor. Dolar ise 9 ayın en düşük seviyesine geri çekildi. Dolar endeksi 101 seviyesi civarında işlem görüyor.

Sabah saatlerinde Asya piyasaları dünkü alıcılı ABD piyasalarını takip ederek genel olarak pozitif bir görünüme sahip. Avrupa endeksleri, bugün yapılacak olan ve 50 baz puan artış beklenen Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası toplantılarına rağmen daha önceki güçlü ekonomik verileri sayesinde alıcılı bir görünüme sahip. Vadeli işlemlerde ABD piyasalarında karışık bir görünüm olmasına rağmen Nasdaq endeksinde oldukça güçlü bir ralli var. Bunun ana sebebi ise Facebook’un ana şirketi META’nın dünkü endeks kapanışı sonrası açıklanan 4. çeyrek kâr açıklaması. Şirket kârı, bir önceki yıla göre düşük kalmasına rağmen pesimist beklentileri yenmesi piyasa tarafında coşkuyla karşılandı ve seans öncesi %19 üstünde artışla işlem görüyor.

Bugün veri takviminde ECB ve İngiltere Merkez Bankasının faiz toplantıları ana gündem olacak. İki merkez bankasından da 50’şer baz puan artış beklenirken, Avrupa endekslerinde resesyon endişelerinin ekonomik verilerle azalması sebebiyle genel olarak negatif etkilenmemesi bekleniyor. Toplantı sonrası merkez bankalarının başkanlarının açıklamaları yakından takip edilecek. ABD tarafında ise işsizlik başvuruları verisi açıklanacak.


Kripto Bakış

FED toplantısı sonrası kripto piyasalarda hem risk iştahının artması hem de FED sonrası etkilerle dolardaki değer kaybı kripto varlık fiyatlamalarını yukarı çekti. Kripto varlıkların toplam piyasa değeri son 24 saatte %3.84 artarak 1.09 trilyon dolara ulaştı. FED sonrası yükselişle Bitcoin (BTC) 24.253 USD seviyesine kadar iğne atsa da bu seviyede tutunamayarak 23.750 USD civarında işlem görüyor. Ethereum (ETH) ise dün bahsettiğimiz ETH/BTC 0.068 dip seviyesinde bulunduğundan yukarı yönlü hareket daha güçlü oldu. ETH dün gördüğü 1.696 USD zirve seviyesi sonrası 1.660 USD seviyesinin üzerinde alıcı buluyor. Dünkü FED toplantısı sonrası alımlar çoğalsa da yukarı yönlü trendin devam etmesi için makro ekonomik şartlarda da düzelmenin devam etmesi kritik olmaya devam edecek. Şöyle ki metaverse yatırımlarıyla bu alandaki en büyük yatırımcı olan Facebook’un bağlı olduğu META şirketi, 2022 yılında bu alandan 13.7 milyar dolar zarar etti. 2021 yılında şirket metaverse yatırımlarından 10.2 milyar dolar zarar etmişti. Bu duruma rağmen dün gece saatlerinde META’dan beklentilerin oldukça üstünde bir kâr açıklaması gelmesi şirketin hisse fiyatında ralliye sebep oldu. Şirket hakkında piyasadaki güvenin artması ve Kurucu Zuckerberg’in metaverse alanına yatırımlarına 2023 yılında da devam edeceğini açıklaması ise piyasadaki metaverse coinlerinin fiyatlamasını genel olarak yukarı taşıdı.


Kripto Gündem

  • XRP’nin kurucusu Ripple, 4. çeyrekte 226 milyon dolar değerinde XRP coin satışı gerçekleştirdi.
  • Güney Afrikalı perakende şirketi Pick’n Pay, 1628 adet lokasyonunda ödemelerde Lightning Network aracılığı ile Bitcoin kabul etmeye başladı.
  • Millet İttifakı'nın yayımladığı ortak metinde, kripto para regülasyonları ve blockchain teknolojisinden söz edildi.
YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.