Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

02 Ocak 2022 Bülten

MAKRO BAKIŞ

Cuma günü yılın son işlem gününde Asya piyasaları Çin haricinde satıcılı bir seans geçirirken, Avrupa endekslerinde de negatif görünüm vardı. ABD endekslerinde ise geçtiğimiz perşembe günü yaşanan dip alımları sonrası düşen ABD tahvil getirilerinin yeniden yukarı yönü göstermesiyle negatif hava baskın oldu. Yılın son gününde Nasdaq %0.10 ve S&P500 %0.25 ve Dow Jones %0.22 oranında kayıplarla kapanış yaptı.

Bugün Asya tarafında Japonya ve Çin yeni yıl tatili sebebiyle kapalı. İngiltere ve ABD piyasaları da yeni yıl tatilini sebebiyle bugün kapalı olacak.

Bugünün veri takviminde Almanya ve Avrupa Birliği (AB) üretim PMI verileri yakından izlenecek.


KRİPTO BAKIŞ

Hafta başı itibarıyla ABD ve Çin tarafında piyasalar yıl başı sebebiyle kapalı olduğundan kriptolarda yatay pozitif bir görüntü hâkim. Haftalık düşüşte 1.38 oranı gösteren Bitcoin (BTC), 16.650 USD bandında destek bulmaya çalışıyor. Ethereum (ETH) ise 1.200 USD bandı üzerine mum hareketi oluşturdu, 1.220 USD bandına kadar yükselebilir. BNB token 243 USD fiyatından işlem görürken, 242 USD bandına geri çekilebilir. BNB için 247 USD bandı yüksek direnç noktası. Solana (SOL) ise toparlanmaya doğru sinyaller veriyor. Yeterli hacim gelirse yükseliş biraz devam edebilir. Ayrıca 2023 yılında NFT hacimlerinde artış olabilir. Solana’nın desteklediği Metaplex yeni bir güncelleme yaptığını duyurdu. Bitcoin hakimiyeti piyasa içerisinde hâlâ düşük seviyelerde ve altcoinlerin çoğu hâlâ dip fiyatlarında hareket ediyor.


KRİPTO GÜNDEM

  • Bitcoin tarihinin ilk geliştiricilerinden biri olan Luke Dashjr, bugün Twitter'da PGP anahtarının ele geçirildiğini ve Bitcoinlerinin çalındığını duyurdu. Dashjr'e göre, kaybedilen Bitcoin miktarı hâlâ bilinmiyor, ancak önemli bir kısmının CoinJoin karıştırma hizmeti aracılığıyla yapıldığı belirtildi.
  • Birleşik Krallık, komisyoncular aracılığıyla kripto satın alan yabancı yatırımcılar için vergi muafiyeti uygulamaya karar verdi.
  • Dogecoin Vakfı ve yönetim kurulu, yakın zamanda yeni bir geliştirici fonu oluşturduklarını duyurdu.
  • Bitcoin'i yasal para birimi olarak kabul eden El Salvador, sahip olduğu kripto ATM sayısıyla Avustralya'nın gerisinde kaldı ve 4. sırada yer alıyor.
  • Hırvatistan resmi para birimini 1 Ocak 2023 itibariyle Euro olarak kabul etti.
  • Bloomberg'in haberine göre Elon Musk, tarihte 200 milyar dolar kaybeden ilk kişi oldu.
  • 2022'de ABD borsasından 8.3 trilyon dolardan fazla para kayboldu.
  • İtalya, 2023'ten itibaren 2000 Euro’yu aşan kripto varlık kârlarından %26 vergi alacak.YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.