Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

01 Şubat 2023 Bülten

Makro Bakış

Salı günü ABD Merkez Bankası’nın (FED) toplantısına bir gün kala ABD endeksleri, ekonomik verilerle enflasyonda yavaşlama umudu sayesinde yükseliş gösterdi. Ülkede güçlü istihdama rağmen işçi maliyet endeksinin 4. çeyrekte beklentilerin altında sadece %1 artması piyasada enflasyonla mücadelenin yolunda gittiği algısını artırdı. ABD’den gelen diğer Chicago PMI ve CB tüketici güveni verilerinin de ekonomik daralmaya işaret etmesi sebebiyle FED’in agresif adımlarının törpüleneceği beklentisi arttı. Açıklanan verilerle daha güvercin FED beklentisi artarken, ABD tahvil getirilerinde geri çekilmeler yaşandı. ABD endeksleri ise hem güvercin FED beklentisi hem de tahvil getirilerindeki gevşemeyle yükseliş gösterdi. Salı günü Nasdaq %1.59, S&P 500 %1.46 ve Dow Jones %1.09 oranında kazançlarla kapanışlar gerçekleştirdi. Altın azalan ABD tahvil getirileriyle dün yükselişe geçerken, sabah saatlerinde 1940 dolar seviyesinin üzerinde alıcı buluyor. Tahvil getirilerindeki azalmanı etkilediği bir başka enstrüman ise dolar oldu. Dolar endeksi hafif güç kaybetmesi sonrası 102 seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışıyor. Dün Avrupa endekslerinde ise daha negatif bir hava hâkimdi. Dün açıklanan Almanya perakende satışlarının sürpriz biçimde aralık ayında %5.3 oranında azalması ve Fransa’da tüketici harcamalarında da benzer şekilde sürpriz azalmalar yaşanması genel olarak piyasalara güven aşılamadı. Avrupa endeksleri genel olarak yatay bantta karışık kapanışlar gerçekleştirdi. Günün erken saatlerinde ise Çin tarafında Caixin üretim PMI verisi hem beklenti hem de ekonomik büyüme sınırının altında açıklandı.

Sabah saatlerinde Asya piyasaları pozitif yönde fakat kazançların sınırlı olduğu gözüküyor. Avrupa endeksleri çarşamba gününe alıcılı bir başlangıç yaparken, vadeli işlemlere göre ABD endekslerinde de satıcılı bir görünüm mevcut.

Bugün veri takviminde tüm gözler FED FOMC faiz toplantısında olacak. Toplantıdan piyasa beklentisi büyük çoğunlukla 25 baz puan artış olurken, asıl piyasayı yönlendirecek kısım sonrasında gelecek açıklamalar. Faiz artırımlarının ne kadar daha süreceği ve faiz indirimlerinin ne zaman başlayacağına yönelik ipuçları piyasanın durumunda belirleyici olacak. Günün diğer verileri ise Avrupa Birliği (AB) enflasyon, ABD ADP tarım dışı istihdam değişimi, petrol rezerv ve ISM üretim PMI verileri olacak. Bugün ayrıca petrol arzında bir değişiklik kararı beklenmeyen OPEC toplantısı gerçekleştirilecek.


Kripto Bakış

Kripto ekosistemi dün geleneksel piyasalardaki veri bazlı tahvil getirileri ve dolar endeksindeki gevşemeyle yükseliş imkânı buldu. Pazartesi günü yaşanan kayıplar tam sarılmasa da son 24 saatte kripto varlıkların piyasa değeri %1.24 oranında artarak, 1.05 trilyon USD’ye ulaştı. Bugün Türkiye saatiyle 22:00’da açıklanacak FED’in faiz kararı ve sonrasında gelecek açıklamaların küresel endekslerde olduğu gibi kripto piyasasında da önemli etkileri olacak. 25 baz puan artış fiyatlaması önceden yapılmış olsa da piyasa yönü FOMC açıklaması ve sonrasında yapılacak olan basın toplantısında belli olacak. Önemli karar öncesi kripto varlıkların günlük işlem hacminde %20’ye yakın düşüş görülüyor. Bu etki ve FED öncesi yatırımcıların konu hakkında spekülasyonlarının artması nedeniyle özellikle akşam saatlerinde sert volatil hareket görülmesi olası. Bitcoin (BTC) yeniden 23.000 USD bandının yukarısına çıksa da Ethereum’da (ETH) görece daha fazla baskı bulunuyor. Bu baskı ETH toplam arzının merge sonrası büyümesinin durması ve hatta şunda 4.500 Ethereum kadar da azalması rağmen devam ediyor. Özellikle yılbaşında bu yana BTC’nin toplam kripto piyasa değerindeki payı (dominans) oldukça artmış durumda, geçtiğimiz yılın eylül ayında BTC dominansı %38 seviyelerine gerilemişti. ETH/BTC bazında 0.068 seviyelerine geri çekiliş dip seviyelerine ulaşarak destek seviyesi olan 0.067 seviyelerine oldukça yaklaştı. Cardano (ADA) tarafında ise bugün dikkat çekici bir gelişme yaşandı. Cardano rezervi kullanan Djed isimli stablecoin bugün Cardano mainnet üzerinde yayınlandı.


Kripto Gündem

  • SEC’ye gönderdiği belgelere göre TESLA 2022 yılında Bitcoin yatırımlarından 140 milyon dolar zarar etti.
  • SEC daha önce menkul kıymet olarak tanımladığı ve alım satımını yasakladığı LBRY tokenın yasağını sadece halka arz tarafına çekmek zorunda kaldı. Mahkeme kararına göre LBRY tokenın halka arz sonrası ikincil satışlar menkul kıymet yasağını delmiyor.
  • Cardano rezervli stablecoin Djed, Cardano ağında yayına çıktı.
  • Toyota blockchain kullanan bir Web3 hachathon etkinliğine sponsor oldu.




YASAL UYARI

Bu bültende yer alan bilgiler, genel nitelikte olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto varlık ürünleri ve hizmetleri, ciddi fiyat dalgalanmalarına (volatilite) sahip olup varlıkların tümünün kaybedilmesi dahil yüksek derecede risk taşımaktadır. Bu bakımdan bültende kripto varlıklara özel iletilen fiyatlar, veriler, yorumlar ya da grafikler, kişilerin kararlarına dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat ya da garanti sunmamaktadır. Bülten, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla hazırlanmıştır ve kripto varlık işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri veya riskleri içermemektedir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bültende yayımlanan bilgilerin eksik olması ve/veya güncel olmaması ya da kripto varlıkların doğası gereği taşıdığı risk nedeniyle doğabilecek doğrudan veya dolaylı zararlardan Futurance Finans Teknolojileri A.Ş. ile yöneticilerinin ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.