Fexobit Uygulamasını İndirin

En iyi deneyim için, mobil uygulamamızı aşağıda yer alan linklerden indirebilirsiniz

Değer Katan Farklılaşma Modeli

Fortune TürkiyeKripto para borsası Fexobit, Haziran 2022’de faaliyetlerine başladı. Şirket, İstanbul Gayrettepe’deki merkezinde çoğu mühendislerden oluşan 80 kişilik ekibiyle hizmet veriyor. Tüm ekipler aynı binada, kolektif halde çalışıyor. Kullanıcılara, 7/24 canlı destek sağlanan çağrı merkezi müşteri ilişkileri yöneticileri de aynı binada bulunuyor.

ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLER

Futurance & Fexobit Kurucu Ortağı ve CEO’su Erkan Coplugil, “Tüm çalışanlarımızın hızlı, çözüm odaklı, riskleri göz ardı etmeden çalışması organizasyon yapımızda en önemli unsur” diyor. Coplugil, bankacılıkta 20 yılı aşan geçmişi ile finans sektörünün yakından tanıdığı bir isim. Fexobit’in teknolojik altyapısı için bir yıl hazırlık çalışmaları yaptıklarını vurgulayan Coplugil, “Bu nedenle özellikle gelişmiş yazılımı ve güçlü sermaye yapısıyla öne çıkan bir kripto para platformuyuz. Fexobit ile yeni finans dünyasındaki güvenilir ve kalıcı oyunculardan olmak için yola çıktık. Fexobit, herkes için güvenli, yenilikçi ve kolay yatırım yapabileceği bir yapıda kuruldu. Birincil önceliğimiz müşterilerimizin aldıkları hizmetlerden memnun kalmaları” diyor. Şirket, bu doğrultuda arka planda sağladığı ve sürekli geliştirdiği güvenlik altyapısıyla çalışmalarına devam ediyor.


ALIM-SATIM KOLAYLIĞI

Bugün için 83 coin listeleyen ve 134 işlem çiftine ulaşan Fexobit, gelişmiş ve hızlı arayüzü ile kullanıcıların geniş bir yelpazede kolay bir şekilde alım satım yapmasına imkânı sağlıyor. Kullanıcıların Fexobit’e giriş yaptığı anda piyasa hakkında anlık fiyat bilgisine ulaşabildiklerini belirten Coplugil, “Aynı şekilde birkaç adımla üyelik işlemlerini de kolayca gerçekleştirip, güvenli bir şekilde işlem yapmaya başlayabiliyor. Aynı zamanda kullanıcılarımıza sunduğumuz trader dostu hizmetler mevcut. Arka planda yeni hizmet modelleri için ekiplerimiz çalışmaya devam ediyor” diyor.


BÜYÜME PLANLARI

Fexobit, büyüme stratejisini beş yıllık bir yol haritasıyla belirliyor. Coplugil, “Sakin, emin adımlarla, güvenlik ve müşteri hizmetleri kalitemizden ödün vermeden bu beş yılı geçirmek istiyoruz. Fexobit, çatısı altında bulunduğu Futurance’ın iş kollarından sadece biri. Futurance, blockchain teknolojisini kullanarak ana bankacılık prosesleriyle ilgili dokunma alanları, tedarikçi ve finansman gibi bankacılığın temel fonksiyonunu daha ileri taşıma hedefine sahip bir girişim. Bu hedefler çerçevesinde Futurance olarak, bankacılık sektöründen bazı servisleri, blockchain temelli teknolojilerle daha güvenli, daha hızlı ve daha az maliyetle yapılabilmeye aday projeler üretmeye odaklandık” diyor.

YENİLİKÇİ HİZMETLERİ

Hazırladıkları kampanyalarla kullanıcılarına çeşitli avantajlar sağladıklarını belirten Coplugil, “Son olarak kripto dünyasında bir ilki gerçekleştirerek kullanıcılarımıza Silver, Gold ve Platinum’dan oluşan üç farklı Kripto Kasa sunduk. Bu kasalar Fexobit kullanıcılarının kazancını artırırken, yatırım sürecinde pek çok farklı avantaj da beraberinde getiriyor. Kasa sahiplerine bir hoş geldin kampanyası tasarladık. Ayrıca özel tasarım Ledger Nano S+, Fexobit hazine masasıyla doğrudan iletişim, FFS token ve diğer projelerin ön satışlarından faydalanma hakkı gibi birçok ayrıcalık bu kasalar ile kullanıcıya sunuluyor. Kripto Kasalar özelinde yatırımcılarımıza avantajlar sunmaya devam edeceğiz. Kullanıcılarımızın kripto para piyasasına yönelik her türlü sorusunu sorabilecekleri Hazine Masamız bulunuyor. Piyasanın takibini kolaylaştırmak için hazine departmanımız yoğun çalışmalar yürütüyor. Kullanıcılarımıza düzenli olarak her gün piyasa analizleri hazırlıyoruz. Bu analizlerimizi alanında uzman kişilerden görüşler alarak daha da derinleştiriyor, yayınlar yapıyoruz” diyor.


GÜVENLİK TEDBİRLERİ

Borsaların hacklenmesi ya da diğer kaygılar kripto para kullanımının yaygınlaşmasının önündeki engellerden biri. Peki, bu konularda nasıl tedbirler alınıyor? Aslında güvenliğin bağlı bulunan tüm partilerin sorumluluğunda olduğuna dikkat çeken Coplugil, “Kripto para borsalarını alıcı ve satıcıların bulunduğu bir süpermarket olarak değerlendirebiliriz. Bu alışverişte teknolojik bir ürüne yatırım yapan yatırımcının kendi saklama çözümlerini seçmesi gerekiyor. Satın alınan dijital varlığın kendi de hacklenebilirken bazı saklama hizmeti veren cüzdanların da saldırılara maruz kaldığını biliyoruz. Sektörde yüksek likiditenin öneminin çoğumuz farkındayken; borsaya veri sağlayan sadece bir şirketin hacklenmesi bile borsadaki anlık rakamları etkilemekle kalmayıp sistemi durdurabilir. Yatırımcılar tüm riskleri göz önünde bulundurarak kendi güvenli saklama çözümlerini seçmeliler. Elbette burada borsalara da büyük görevler düşüyor. Ulusal güvenlik standartlarına uygun, sürekli olarak bağımsız şirketler tarafından kendini ve altyapısını denetlettiren ve bunu kamuoyuna duyuran borsalar var. Her borsanın hesap verebilirlik ilkesiyle stratejisini oluşturması gerektiği kanaatindeyiz” diyor.

Kripto paralara yönelik saldırılar çoğunlukla doğru önlemleri almayan bireylere ya da borsalara yönelik oluyor. Bu nedenle güvenliğin Fexobit için ilk sırada yer altığını belirten Coplugil, “Buna son derece önem verdiğimizin altını çizmek isterim. Fexobit’e özel “4 Aşamalı Güvenlik Zinciri” ulusal ya da uluslararası her

türlü olağandışı durumu göz önüne alarak riskleri minimize ediyor. Fexobit’te müşterilerin kripto varlıkları, özel güvenlik prosedürleriyle yönetilen Tier-4 veri merkezlerindeki hava boşluklu soğuk cüzdanlar ve çevrimdışı kriptografik cihazlar üzerinde saklanıyor. Çevrimdışı kripto cüzdanların tümü, multi- sig (çoklu imzalı) yapıda ve FIPS (Federal Information Processing Standard) Seviye 2 sertifikalı cihazlarda korunuyor. Fexobit’te bilinen en üst standartlarda korunan yedekler, ulusal ve global seviyedeki felaket senaryosu risklerine karşı, özel algoritmalarla şifrelenirken, parçalara bölünüyor ve dağıtık düğümlerde depolanıyor. Tüm veri erişimleri kontrol altında ve 7/24 izlenebiliyor. Uluslararası karanlık ağ pazarları ve dolandırıcılıktan anormal işlemlere kadar birçok zafiyet taşıyan riskli faaliyet modelini, dünyadaki tüm işlemlerin yüzde 90’ını kapsayan ve yüz milyonlarca kripto para adresini içeren veri tabanları üzerinde anlık olarak tespit eden entegrasyonlarla çalışıyoruz. Ayrıca Fexobit’in BT sistemleri uluslararası bağımsız şirketler tarafından düzenli aralıklarla denetleniyor ve sızma testlerinden geçiyor” diyor.


Fortune Türkiye Röportajı